Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

2018 müzik piyasasında tabiri caiz ise rap müziğin diğer tüm müzik türlerini dövdüğü bir yıl oldu. Özellikle Billboard’ın yayınladığı dinlenme istatistiklerinde ”en çok dinlenen sanatçı’‘ ve ”en çok dinlenen albüm” gibi kategorilere bakacak olursak ilk 10’da genellikle hip-hop dünyasından pek çok isimle karşılaşıyoruz. Biz de artık bu yılın sonuna geldiğimize göre sizinle bu yıl beğendiğimiz ve dinlediğimiz 10 rap albümünü paylaşmak istedik. Şimdiden keyifli dinlemeler!

 

10. Pusha T – DAYTONA

‘Müzik her zaman doğru yere geri gelir.” sözü ile tanıtımı yapılan albüm 25 Mayıs 2018 tarihinde piyasaya sürülmüştü. Kanye West’in prodüktörlük koltuğuna oturacağını öğrendiğimiz zaman bu albüm için çok heyecanlanmıştık ve aslına bakarsanız heyecanlandığımıza değdi doğrusu. İsmi, Pusha T’nin en sevdiği saat olan Rolex Daytona’dan gelen albüm lüks ve uyuşturucu temalı rapçilerin fanları hakkında nükteler içeren lirikal bir albüm durumunda.

Albümden Öneriler: If You Know You Know, The Games We Play, Infrared

9. BROCKHAMPTON – iridescene

2017 senesine SATURATION üçlemesi ile damga vuran ”Dünyanın en iyi boybandi” BROCKHAMPTON yine bir üçleme ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Üçlemenin ilk albümü olan iridescene ise arkasında çok çalkantılı bir süreç barındırıyor. Ameer Vann’ın gruptan atılması ile farklılaşan grup, bu albümde ise bu farklılığı hissettiriyor. Bearface ve Joba’nın öne çıktığı bu albümde daha durgun, daha duygusal ama gerektiğinde de daha agresif olan bir BROCKHAMPTON profili ile karşı karşıya kalıyoruz.

Albümden Öneriler: TONYA, NEW ORLEANS, DISTRICT

8. Migos – Culture II

Culture II, daha 2018’e yeni girmişken bir yeni yıl hediyesi gibi gündeme düşmüştü. Rap müzik için prodüktörlüğün en önemli olduğu dönemde MetroBoomin, Kanye West ve Pharrell Williams gibi isimleri prodüktörlük koltuğuna oturtturan ekip, onların önderliğinde harika bir işe imza attı. Albümün en kötü tarafı ise sürekli aynı konu ve altyapılar etrafında dönmesi. Çıkış yapan parçaların başarıları olmasa albüm çok sönük gözüküyor.

Albümden Öneriler: Walk It Talk It, MotorSport, Stir Fry

7. A$AP Rocky – TESTING

A$AP Rocky’nin üçüncü stüdyo albümü sadece bir rap albümü değil. A$AP Rocky’nin kendi deyimi ile ”deneysel bir müzik albümü.” Albüm ciddi hakkında isminin hakkını veren bir albüm. Samplelar, altyapılar, sözler ve temalar açısından her şarkı sizi çok farklı noktalara götürebiliyor. Purity gibi şarkılarla A$AP Rocky’nin iç dünyasına yolculuklar yaparken bir anda kendinizi Fukk Sleep şarkısında yepyeni bir trap tarzı olan ”space trap”in içinde bulabiliyorsunuz.  Albüm düetler bakımından da çok zengin. Skepta, Juicy J, Kodak Black, French Montana ve Frank Ocean ile düetler bulunduran albüm tam anlamı ile bir yıldızlar karmasına sahip.

 

Albümden Öneriler: Praise The Lord, Purity, Changes

6. Denzel Curry – TA13OO

Denzel Curry’nin üçüncü stüdyo albümü olan TA13OO tek bir parça halinde yayınlanmayan ve bu yüzden de her bölümünde farklılaşan bir albüm. Albüm, Light: The Beginning isimli, daha mutluluk verici ve materyalist sözler bulunan şarkılarla başlıyor. Ancak bölümün sonuna yaklaştıkça bu materyallerin Denzel’i mutlu etmediğini görmeye başlıyoruz.

Sonrasında ise albümün ikinci bölümü olan Grey: The Middle’a geçiş yapıyoruz. Bu bölümde Denzel aklından geçen tüm düşüncelerle yüzleşme kararı veriyor. Albümün en uzun bölümü olan Grey, bir nevi bir yüzleşme niteliği taşıyor.

Albümün üçüncü ve son bölümü olan Dark: The End’de ise Denzel kendini sınırlandıran tüm tabuları yıkmaya karar veriyor ve insanların düşüncelerini umursamayacağını belirterek içinden geçen en iğrenç, en korkunç duyguları bile tek tek söylemeye başlıyor.

Bu durumdan dolayı da bu üç bölümdan sonra albüm TA13OO isminde birleşiyor. Bu albüm aslında ciddi bir kişilik savaşı içeriyor ve Denzel’in bu savaşı kazandığı kesinlikle bir gerçek.

Albümden Öneriler:CLOUT COBAIN | CLOUT CO13A1N, SUMO | ZUMO, VENGEANCE | VENGEANCE

5. Playboy Carti – Die Lit

Atlanta’dan şu zamana kadar çıkmış en iyi rapperlardan biri olan Playboy Carti, bu albümünde sadeliğin gücünün rap müzik üstündeki etkisini harika bir şekilde dinleyiciye geçirmeyi amaçlamış gibi gözüküyor. Karmaşık olmayan sözler, sade  altyapılar ve hipnotik akışlar onun Atlanta aksanı ile ufakça süslenerek mükemmel bir kombinasyon oluşturmuş durumda. On dokuz şarkıdan oluşan albüm, ”sample” anlamında da çok zengin. Pek çok dönemden ve pek çok farklı tarzdan sample’lar alınarak harika altyapılar hazırlanmış.

Albümden Öneriler: Shoota, Love Hurts, Poke It Out

 4. Post Malone – ​beerbongs & bentleys

Geçtiğimiz 2018 senesinde yükseliş grafiği olarak en üst seviyeye baktığımız zaman Post Malone ismini görmememiz mümkün değil. Bu yılın en çok satış yapan ve en fazla dinlenen albümlerden biri olan ​beerbongs & bentleys ise Post Malone’un son şaheseri. En hareketli şarkısına bile kendinden bir şeyler katabilmeyi başaran Post Malone, siz hissetmeseniz de size bir hikaye ya da bir düşünce aktarmaya çalışıyor. Genellikle her sahnesinde şarkı geçişlerinden önce şarkının hikayesini anlatması ile bunu fark edebilsek de aslında iyi bir kulakla dinlersek bunun gözümüzden kaçması pek mümkün değil. Çoğu kişinin ön yargıları yüzünden kötülediği Post Malone aslında iyi dinlendiği zaman çok iyi bir müzik insanı olduğunu size kanıtlayabilecek biri.

 

Albümden Öneriler: Better Now, Psycho, Rockstar

3. Juice WRLD – Goodbye & Good Riddance

2018 yılında harika bir çıkış yapan bir diğer isim ise şüphesiz ki Juice WRLD. Müzik dinleme platformu olan Spotify tarafından yılın en iyi çıkış yapan sanatçısı seçilen Juice WRLD, şüphesiz ki bu ünvanı da Goodbye & Good Riddance’ya borçlu. İlişki teması üstüne işlenen albüm günümüz rapinde alışık olmadığımız gitar bazlı altyapıları ile öne çıkıyor. Daha 20 yaşındaki genç rapper sağlam adımlarla başarı basamaklarını tırmanacak gibi gözüküyor.

Albümden Öneriler: Lean With Me, All Girls Are The Same, Lucid Dreams

2. Scorpion – Drake

Yetenek kişiden kişiye değişen bir şey. Bazılarına göre Drake yetenekli bir rapper değil. Ancak şüphesiz ki o bu yılın en başarılı ismi. 2018 yılında tüm listelerde en üst sıraya tırmanıp uzun süre orada kalan Drake, aynı zamanda bu yıl en çok dinlenen müzisyen. Scorpion ise onun bu yılki baş yapıtı. Pozitif enerjisi ve mesajları ile insanların kalbine doğrudan hükmeden albüm sırf rap dinleyicisi tarafından değil tüm dünya tarafından sevildi.

Albümden Öneriler: In My Feelings, God’s Plan, Nonstop

1. ASTROWORLD – Travis Scott

Bu sene tema, yaratıcılık, altyapı bazında ASTROWORLD şüphesiz ki en iyilerden biri. Temasının şarkıları ile olan uyumu ciddi anlamda insanları şaşırtıyor. Travis Scott’ın çocukluğunda gittiği bir lunapark olan Astroworld tekrar onun albümünde hayat buluyor. Şarkılarda lunapark aletlerine referans olarak verilen efektler daha önce hiç görmediğimiz cinsten bir müzik deneyimi yaşamamıza olanak tanıyor.

 

 

Ciddi anlamda bu listeyi yaparken zorlandığımızı söyleyebiliriz. Hatta okuyucularımızın şimdiden ”Bu albüm neden yok?” sorularını duyar gibiyiz. Bu yüzden bonus olarak bu yıl için Eminem’in Kamikaze’sini, Mac Miller’ın Swimming’ini, 88rising’in Head In The Clouds’unu, Ski Mask The Slump God’ın Stokeley’ini, Lil Baby’nin Drip Harder’ını ve Kanye West’in ye’sini de sizlere tavsiye etmek isteriz. Okuduğunuz için teşekkürler!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here