Şimdiye kadarki en büyük Hockney gösterisinden Bayeux’nin rötuş alanına kadar, Rus devrimi, Rönesans mucizeleri ve Kaliforniya’nın teknoloji vizyonları… 2017’deki en iyi sanat ve tasarım sergilerine bir bakalım.


(Devrimci bir yıl… Bolşevik, 1920, Boris Mikailovich Kustodiev. Fotoğraf: Devlet Tretyakov Galerisi)

1. North: Identity, Photography, Fashion

İngiltere’nin kuzeyinde moda, müzik ve gençlik kültürü açısından daha geniş, dünyaya ilham veren, sayısız yolu araştıran bir sergi. İngiltere’nin kuzeyinde belirli bir estetiğin yanı sıra bir tutum olup olmadığını soruyor. Yanıt vermeye yardımcı olmak için Nick Knight, Corinne Day, Jason Evans, moda tasarımcısı Paul Smith ve sanatçılar Peter Saville ve Jeremy Deller gibi fotoğrafçılar erkeklik temasını güçlü bir şekilde ele alıyor.

– Open Eye Gallery, Liverpool, 6 January-19 March.


(Vücudun Yeri… Untitled (79), 2000, Hellen van Meene. Fotoğraf: Hellen van Meene ve Yancey Richardson Galeri)

2. Terrains of the Body: Photography from the National Museum of Women in the Arts

Washington’daki Kadın Ulusal Müzesi’nin arşivlerinden alınmış ilginç bir grup gösterisi, kadın gövdesine görsel hikaye anlatımı ve kişisel vahiy için bir araç olarak bakıyor. Marina Abramović, Nan Goldin, Justine Kurland, Hellen van Meene ve Shirin Neshat gibi sanatçılar, fotoğraf, video ve yerleştirme yoluyla çağdaş dünyada kadın kimliğini ve deneyimini keşfetmek için kamerayı kendileri çeviriyorlar.

Whitechapel Gallery, London, 18 January-16 April.

3. Michael Andrews

Bu sergiye katılırsanız 20. yüzyılın en ilginç İngiliz ressamlarından birine hoş geldiniz demektir. Michael Andrews 1995’te öldü. O beklenmedik şeyleri ürkütücü bakış açılarından gören şiirsel bir realistti. 1974 yılında çıkardığı Lights VII: Bir Gölge, bir balonun gölgesinin bir plajın karşısında sergilendiği serin bir tasvir, çağın sanat tanımlayıcı eserlerinden biridir. Balonda kim var ve nereye gidiyor? Sanatın kendisi bir çeşit gölge midir?

 South London Gallery, 20 January–26 March.


(İş ve tarih… Amie Siegel’in Ocağı, 2015. Fotoğraf: Jens Liebchen/Courtesy Simon Preston Gallery, New York)

4. Amie Siegel: Strata

Burada yapılan ana çalışmada Siegel sizi, ince mermer madenciliğini izlemek için dünyadaki en derin yeraltı ocağı olan yeryüzünün bağırsakları içine götürür. Büyük bir ekranda yansıtılan ve yavaş  orkestra müziğiyle seslenen uzun, yavaş, maddenin hedefi olan zengin gökdelenlere yaptığı yolculuğu izliyor. Bu, taş ocağından lüks tampona kadar ekonomi, istek ve arzuyu içeren bir yolculuk.

– South London Gallery, 20 January–26 March.

5. Life of Clay: Experimental Practice at Grymsdyke Farm

Garip bir Buckinghamshire kasabası olan Lacey Green köyü, bir grup robot kolunda, çömlekçilerin tekerleklerinde ve sosis yapma makinelerinde, kilin topaklarından geleceği sıkıştırmakla meşguldü. Grymsdyke Çiftliğinde karmaşık kafesli eleklerle ve ince sırlı seramiklerden mimarlar, öğrenciler ve araştırma grupları, yeryüzündeki yerel malzemeler ile yüksek teknoloji ürünü, bilgisayar kontrolündeki imalatın çarpıştığı alanı araştırıyor ve en son mimari deneylerinin sonuçları Bristol’daki bu ilginç sergide sergiliyor.

– The Architecture Centre, 25 January–12 March.

6. COUM Transmissions (Hull UK City of Culture)

1960’ların sonlarında Cosey Fanni Tutti ve Genesis P-Orridge tarafından Hull’da kurulan COUM İletimleri, karşı kültürel efsaneler haline geldi. Bu, onların hantal yaşamları ve sanatı hakkındaki ilk büyük araştırmadır. Etkili performansları ve sergileri müzik ve yaşam biçimleri kaotik ve cinsel açıdan provokatiftir. Bütün bunlar onları “uygarlık kırıcıları” olarak adlandırılmaya yöneltti.

– Humber Street Gallery, Hull, 3 February–22 March.


(Tim Noble ve Sue Webster’in Ayağı (Güzel Bir Çift) 2017. Fotoğraf: Peter Mallet / Nezaket sanatçıları ve BlainSouth)

7. Tim Noble and Sue Webster

Bu sarmal sanatsal ikilinin yanması için bir yeteneği ve alevler içinde görmekten mutlu olduklarını düşündüren gösterişsiz bir insusyoans var. Onların tarzına “Çubuklar ve Yarıklar” deniyor ve insan biçimini grafiti esasına indirgeyen müthiş heykeller oluşturuyor. Bu anatomik açıdan açık oto-portre, bronzlaştırılmadan önce küçük tellerle modellendi. Webster ve Noble doğuştan gelen grafik yeteneklerini sergiliyorlar. Vücudun ilkel ve ilkel bir sanatını yeniden keşfediyorlar mı? Yoksa sadece bir kahkaha mı?

– Blain Southern Gallery, Londra, 3 Şubat-25 Mart.

8. Mark Wallinger MARK

O adını atıp işaretini bırakarak, İskoçya’daki eş zamanlı şovlarla ayrılır ve katlanır, aynalar ve ikizleşir. Yakın zamandaki Rorschach leke tabloları, sanatçıyı aynı kıyafeti haline getiren sergilerin temelini oluşturuyor. Wallinger komik, dokunaklı, acılı, sapık ve siyasi, bazen de aynı anda hepsi olabilir. Gerçekten çok büyük bir müze retrospektifini hak ediyor.

– Fruitmarket Gallery, Edinburgh, 4 March–4 June and Dundee Contemporary Arts, 4 March–4 June.

9. The Place is Here

1982’de bir grup sanatçı ve düşünür, Wolverhampton’da Birinci Ulusal Siyah Sanat Konvansiyonun’da “Siyah Sanat’ın formu, geleceği ve işlevi” konusunu görüşmek üzere bir araya geldiler. İki yıl sonra ikinci “çalışma toplantısı” burada Nottingham’da gerçekleşti. John Akomfrah, Rasheed Araeen, Sunil Gupta, Isaac Julien, Donald Rodney, bunlardan bazılarıydı. Serginin ana teması 1980’lerde siyah sanatı etkileyici bir anket, resim ve heykel, arşiv malzemesi ve sömürge sonrası İngiltere’nin belgeseli. Burada bulunan sanatçılar on yıl süren bölünme ve protesto sırasında İngiltere’nin kültürel çizgilerini yeniden şekillendirmeye yardımcı oldular. Kızgın zamanlar için gerekli sanat.

Nottingham Contemporary, 4 February–30 April.


(Robotlar… Leonardo’dan Süper Astronot’a. Fotoğraf: Bilim Müzesinin Mütevelli Heyeti)

10. Robots

Artık teknolojik gerçeklik, bilim kurgu öyküsü çok uzun olan robotlarla yetiniyor. Sanatı bilim kurgu alanında tartışmalı büyük bir deney olan Leonardo da Vinci, 1500’lü yılların başında Fransa kralını etkilemek için mekanik bir canavar yarattı. 20. yüzyılın başında sanatçılar ve yazarlar hayran oldu. Bu sergi kendimizi değiştirmeye yönelik en son girişime kadar her şeye sahip.

– Science Museum, London, 8 February–3 September.


(Patlama… Oxford’un Bodleian Kütüphanesinde William Hamilton tarafından yapılan bir illüstrasyon.)

11. Volcanoes

Vesuvius‘un patlaması sonucu gömülü bir Roma villanından dökülen papirüsler, volkaniklerin, bilim ve sanat tarihinin cazibelerindendir. İlk volkanolog Empedocles, ölümcül bir deneyde Etna Dağı’na dalmış olduğu söylenen eski bir Yunan filozofudur. 18. yüzyılda Derby Joseph Wright’lı sanatçılar Vezüv Yanardağı ateşinin muhteşem görüntülerini boyarken, William Hamilton görkemli biçimde resmedilen bilimsel eseri Campi Flegrei’yi yayınladı. Volkanların modern çatışması.

Bodleian Library, Oxford, 10 February–21 May.


(Queer İngiliz Sanatı… Simeon Solomon’un Bahçe Şövalyesindeki Sappho ve Erinna. Fotoğraf: Getty Images aracılığıyla Güzel Sanatlar Fotoğrafı/Corbis)

12. Queer British Art 1861-1967

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve queer kimliklerine ilişkin 1861-1967 yılları arasındaki eserlerden oluşan bu gösteri, İngiltere’deki erkek eşcinselliğin kısmen dezinformize edilmesinin 50. yıl dönümüdür. Queer British Art, cinsiyet ve cinsellik üzerine kurulan varsayımların sorgulanması ve dönüştürülmesi sırasında sanatçıların kendilerini nasıl ifade ettiğini araştırıyor. Resim, çizim, kişisel fotoğraf ve John Singer Sargent, Dora Carrington, Duncan Grant ve David Hockney gibi sanatçıların filmleriyle queer İngiliz sanatının çeşitliliği daha önce hiç olmadığı gibi kutlanmaktadır.

– Tate Britain, London, 5 April–1 October.

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/artanddesign/2017/jan/07/best-art-photography-architecture-design-exhibitions-2017

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here