İlk kısmınızı geçtiğimiz günlerde yayınladığımız listemizin ikinci kısmıyla devam ediyoruz. Keyifli okumalar ve seyirler!

1. Coherence (2014)

Coherence ile ilgili görsel sonucu"

Keyifli bir akşam geçirmek için yemekte bir araya gelen bir grup arkadaş, Dünya’nın çok yakınından geçen bir kuyruklu yıldıza tanıklık edeceklerdir. Akşam tahmin edildiği gibi eğlenceli bir şekilde geçerken bir anda elektrik kesilir. Çevrede ışığı yanan bir ev gören ekibin bazı üyeleri, yardım istemek üzere oraya giderler; bu durum enteresan olayları da beraberinde getirir.

İç içe geçmiş, karmaşık karakter ilişkileriyle bilim kurguyu harmanlayan ve düşük bütçesine rağmen izleyeni düşündürmeyi başaran bu film; bilim kurgu severler için kaçırılmaması gereken bir yapım özelliği taşıyor.

2. Mad Max: Fury Road (2015)

mad max ile ilgili görsel sonucu"

Max, yaşadığı zorluklar nedeniyle yalnız yaşamaya alışmış biridir. Buna rağmen Furiosa ile yolları kesişir ve kendisini sürekli kaçarak hayatta kalmayı başaran bir ekibin arasında bulur. Kaçtıkları Immortan Joe ise çok değerli olan kaybının peşine düşmüştür.

Post apokaliptik dünyada geçen filmlerin ilk örneklerinden sayılan Mad Max efsanesi, ünlü yönetmeni George Miller ile beraber muhteşem bir şekilde geri dönmeyi başardı. Film, gerek oyuncu kadrosu gerek görselliği ve hikayesiyle bu listeye girmeyi hak ettiğine inandığım bir yapım oldu.

3. Arrival (2016)

arrival ile ilgili görsel sonucu"

Dünya bir anda, birçok şehre inen uzay gemileriyle sarsılır. Amaçları merak edilen uzaylılarla, iletişim kurmanın yolları denenir ve orduda dil bilimci olarak çalışan Louise Banks, bu görevi üstlenir. Kendisine yardımcı olmak için Ian Donnely adlı fizikçi de eşlik etmektedir. Bu ikili, uzaylıların dost mu yoksa düşman mı olduğunu öğrenmek için yoğun çaba sarf ederler.

Film, her ne kadar uzaylıları merkezine alsa da; konunun dil bilimi üzerine ele alınması, hikayeyi birçok uzaylı filminden farklı bir noktaya taşımayı başarmıştır. Arrival, zaman kavramıyla dilin ne kadar da iç içe geçmiş olabileceğini bizlere gösteren eşsiz bir yapım.

4. Blade Runner 2049 (2017)

blade runner ile ilgili görsel sonucu"

LAPD‘de görev yapan Memur K, uzun zamandır saklı olan bir gerçeği açığa çıkartır ve bu gerçek, toplum yaşamının kaosa sürüklenmesine sebep olur. Memur K yaşanacak felaketin önüne geçebilmek için eskiden ödül avcılığı yapan Rick Deckard‘ı bulmak ve ondan bazı cevapları almak zorundadır.

Unutulmaz bilim kurgu filmi Blade Runner’ın üzerinden otuz yıl geçmiş halinin anlatıldığı Blade Runner 2049, harika bir devam filmi olarak biz bilim kurgu sevenlerle buluştu.

5. Upgrade (2018)

upgrade ile ilgili görsel sonucu"

Grey Trace, eşi ile birlikte korkunç bir saldırıya uğrar ve saldırıda hem eşini hem de büyük oranda hareket kabiliyetini kaybeder. Hayatına böyle devam eden Grey Trace’e, milyarder bir mucit tarafından geliştirilen deneysel bir tedavi teklifi gelir. Teklifi kabul eden Trace’e, bir yapay zeka implantı yerleştirilir. STEM denilen bu yapay zeka ile, intikam almak için yola koyulur.

Günümüz insanının, yapay zeka desteğiyle bambaşka bir seviyeye çıkabileceğini öngören Upgrade, aksiyon ve gerilim ögeleriyle de izleyenleri tatmin etmeyi başarıyor.

NOT: Listeye; Her, Chappie, Lucy, I Origins, The Martian gibi filmler veya bazı Tom Cruise filmleri de dahil edilebilirdi; ancak tamamen öznel bir liste olarak içlerinden en heyecan verici bulduklarımı yazmayı tercih ettim. Üstelik, daha fazla uzatarak siz değerli okuyucularımızı da sıkmak istemedim.

Siz de olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri yorumlarda ve sosyal medyada belirtirseniz çok memnun oluruz.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here