2020 yılına girmeye çok yaklaştığımız şu günlerde, geçtiğimiz on yılın en iyi bilim kurgu filmlerini siz değerli okuyucularımız için derledik.

1- Inception  (2010)

inception ile ilgili görsel sonucu"

Uzmanlığı, zihnin en savunmasız olduğu rüya anında insanların zihinlerine girerek, bilinçaltında bulunan değerli bilgileri çalmak olan Dom Cobb, kurumsallığın gittikçe ön plana çıktığı bir dünyada, aranan biri haline gelmeyi başarmıştır. Bu mahareti; kendisinin aynı zamanda sevdiklerinden uzakta, kaçak hayatı sürmesine de neden olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu açmazdan kurtulması için bir fırsat sunulur fakat Cobb’un görevi bu kez bir şey çalmak değil, bir fikir yerleştirmektir. Leonardo DiCaprio‘yu Dom Cobb rolünde izlediğimiz bu başyapıt, çıktığı ilk haftadan itibaren IMDB‘nin en iyi filmleri listesine girmeyi başarmış ve bunu en kısa sürede yapan filmlerden biri olmuştur. Filmin yönetmenliğini Christopher Nolan üstlenmiştir.

2- Snowpiercer  (2013)

snowpiercer ile ilgili görsel sonucu"

Gelecekte küresel ısınmayı önleyebilmek adına geliştirilen bir makinenin ters giden işleri sonucu dünya, uzun bir buz çağına girmiştir. Bu buz çağı yeryüzünde yaşama dair neredeyse bütün izleri silmiştir. Bu dönemde dünyanın çevresinde vizyoner(!) bir bilim insanı tarafından yapılan tren, hayatta kalan canlıların son sığınağı olacaktır. Fakat bu trende sınıfsal farklılıklar oldukça belirgindir. Ünlü Koreli yönetmen, Joon-Ho Bong tarafından çekilen film, post-apokaliptik bir dünyayı, sınıfsal farklılıklar arasındaki çekişmelerle bezeyerek bizlere sunuyor. Filmin oyuncu kadrosunda Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton, John Hurt, Ed Harris ve Octavia Spencer gibi yıldız isimler bulunuyor.

3- Interstellar  (2014)

interstellar ile ilgili görsel sonucu"

Dünyada bitkilerin yavaş yavaş yok olduğu uzak bir gelecekte, geçmişte bir bilim insanı olan Cooper, çiftçilik yapmaktadır. Kendisinin karşısına bilime olan özlemini giderecek bir teklif sunulan Cooper, ailesini ve hatta tüm insanlığı koruyabilmek için zorlu bir karar almak zorunda kalır. Listedeki bir diğer Christopher Nolan filmi olan Interstellar filminin senaryosu da yine Christopher Nolan ve Jonathan Nolan tarafından kaleme alınmıştır. Film, gösterime girdiği ilk günlerden bu günlere kadar popülaritesinden pek de bir şey kaybetmemiş, harika bir bilim kurgu filmi özelliği taşımaktadır.

4- Ex Machina  (2014)

ex machina ile ilgili görsel sonucu"

Caleb, 24 yaşında, dünyanın en önemli teknoloji şirketinde çalışan bir yazılım uzmanıdır. Şirketin CEO’luğunu yapan Nathan, bir dağ evinde insanlardan uzak bir şekilde yaşamaktadır. Düzenlenen bir yarışma sonucu Caleb bu dağ evinde bir hafta süreyle kalacağı bir ödül kazanır. Bunun bir deney olduğundan habersiz bir şekilde oraya giden Caleb, Ava adlı ilk gerçek yapay zeka ile tanışır. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Alex Garland üstlenirken, başrollerinde Oscar Isaac, Alicia Vikander ve Domhnall Gleeson yer almaktadır. Vizyoner bir bilimkurgu olarak nitelendirilen bu fütüristik film, çok kısa sürede kült olarak kabul edilmeyi başarmıştır.

5- Predestination  (2014)

predestination ile ilgili görsel sonucu"
Predestination, zamanda seyahat edebilen ve suçluları, geçmişte işledikleri suçu henüz işlememişken yakalamayı amaç edinmiş bir zaman ajanının hikayesini konu edinmektedir. Gizli bir servise bağlı olarak çalışan ajanın son görevi; 1975 yılında New York’ta gerçekleşen bir patlamayı o döneme gidip engellemektir. Bu görevi için barmenlik yapmaya başlayan ajanımız, John adında bir köşe yazarıyla tanışır ve bu ikilinin sohbeti zamanla derinleşerek, garip bir hal almaya başlar. Bu filmin yönetmenliğini Michael Spierig ve Peter Spierig üstlenirken, Ethan Hawke da Sarah Snook ve Noah Taylor ile filmin başrollerini paylaşmaktadır. Film, karmaşık yapısı ve finalinde şaşırtmayı başarmasıyla büyük beğeni toplamış, polisiye soslu önemli bir bilim kurgu filmidir.
Not: Filmler çıkış yıllarına göre sıralanmıştır. Lütfen listenin ikincisine bakmadan, “Neden bu film yok?” demeyiniz sayın okur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here