1. Pacific Standard Time

Yer: Various, Los Angeles (2011, 2017)

Pacific Standard Time, Güney Kaliforniya’daki sanat kurumlarının eşi görülmemiş bir iş birliğidir ve her biri bölgenin canlı kültürel tarihini kutlamak için tasarlanmış tematik olarak bağlantılı sergiler ve programlar sunar. Güney Kaliforniya sanatını aydınlatmaya odaklanan ve geniş kapsamlı bir girişim olan Pacific Standard Time, büyük emelleri nedeniyle sanat dünyasının en büyük fiyaskolarından biri olabilirdi. Bunun yerine, sanat tarihini birçok kez değiştirdi. Getty Vakfı tarafından finanse edilen girişim bir arşiv projesi olarak başladı ve tarihsel olarak az tanınan çalışmaları savunmayı amaçlayan milyonlarca dolarlık bir yıllık araştırma projesine dönüştü. İlk iki baskı, 2011’de 1945’ten 1980’e kadar sanat ve 2017’de Latin Amerika ve Latinx sanatı hakkında, uzun zamandır gözden kaçan sanatçıları ve anlatmaları gereken hikayeleri ön plana çıkardı.

2. Postwar: Art Between the Pacific and the Atlantic, 1945–1965

Yer: Haus der Kunst, Munich (2016–17)

Postwar: Art between the Pacific and Atlantic 1945 – 1965, İkinci Dünya Savaşı’nın doğurduğu koşullar altında tüm kıtalarda sanat üretimine ilk kez odaklanacak bir dönüm noktası ve benzeri görülmemiş bir tarihi projedir. Sergi, 50 ülkeden yaklaşık 180 sanatçıya ev sahipliği yapıyor ve sergi anketinin yirmi yıllık odak noktası üzerinden farklı bölgesel, ulusal ve ulus ötesi ilişkileri ve sanatsal üretim bağlantılarını kapsayan sekiz tematik bölümde (Aftermath: Zero Hour and the Atomic Era; Form Matters; New Images of Man; Realisms; Concrete Visions; Cosmopolitan Modernisms; Nations Seeking Form; Networks, Media and Communication) düzenleniyor. Sergiye yapılan araştırmalar, bir dizi disiplin ve perspektiften kurumları, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getirdi; Mayıs 2014’te Haus der Kunst’ta üç gün boyunca düzenlenen yaklaşık kırk sunucunun bulunduğu konferansla sonuçlandı.

3. Histórias Afro-Atlanticas

Yer: Museu de Arte de São Paulo and Instituto Tomie Ohtake, São Paulo (2018)

Afro-Atlantic Histories, 16. 21. yüzyıllara kadar değişen ve Afrika, Amerika, Karayipler ve aynı zamanda Avrupa arasındaki bağlantıları kapsayan , 214 sanatçının 450 eserlerinden oluşan bir seçki sunuyor. Afro-Atlantic Histories, Afro-Atlantik bölgelerinin görsel kültürleri, deneyimleri, yaratımları, ibadet ve felsefesi etrafında paralellikler, sürtüşmeler ve diyaloglar çizme arzusu ve ihtiyacı ile yaratılmıştır.

4. Posing Modernity: The Black Model from Manet and Matisse to Today / Black Models: From Géricault to Matisse

Yer: Wallach Art Gallery, New York (2018–19) / Musée d’Orsay, Paris (2019)

Bu sergi, modern sanatın gelişiminin merkezi olarak siyahi figürün değişen temsil biçimlerine odaklanıyor. Modellerin ressamlar, heykeltraşlar ve fotoğrafçılar üzerindeki etkileşimleri ve etkileri; arşiv fotoğrafları, yazışmalar ve filmler aracılığıyla vurgulanıyor. Sergide yer alan sanatçılar, dönemin tipik temsillerine aykırı bir şekilde siyahi konuları tasvir ediyor. Eserler, her sanatçı ortamının az bilinen, çok ırklı yönünü vurgulamaktadır. New York’ta, sunum özellikle siyahi kadın figürüne odaklanıyor, Edward Manet’in 1860’larda Laure portreleri, Olympia’da hizmetçi olarak poz veren model gibi. Paris’te, siyahi figürün daha genişletilmiş bir versiyonu, 19. yüzyılın başında Marie-Guillemine Benoist ve Jean-Louis André Théodore Géricault’un portreleriyle başlamaktadır.

5. Soul of a Nation: Art in the Age of Black Power

Yer: Tate Modern, London (2017); Crystal Bridges Museum of American Art, Bentonville, Arkansas (2018); Brooklyn Museum, New York (2018–19); the Broad, Los Angeles (2019); de Young Museum, San Francisco (2019–20)

Soul of a Nation: Art in the Age of Black Power, 1963’ten 1983’e kadar, Amerikan tarihinin en politik, sosyal ve estetik açıdan devrimci dönemlerinden biri olan geniş bir sanatsal uygulama yelpazesine ışık tutuyor. Sergideki 150’den fazla sanat eserinin çoğu, Faith Ringgold’un “kanayan” bir bayrak ve Emory Douglas’ın kuşatılmış siyah şehir hayatının grafik görüntülerini içeren resmi gibi siyahi Amerikalıların karşılaştığı haksız sosyal koşullara doğrudan hitap ediyor. Tüm sanatçılar estetik bir yenilik ruhunu benimsemişler, ancak bazıları bunu genellikle renk ve boya uygulamasıyla yapılan deneylerle birincil hedefi olarak almıştır. Bu sergi, altmıştan fazla siyah sanatçının heyecan verici farklı uygulamalarını ilk kez bir araya getirerek olağanüstü eserlerini yan yana görmek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Mandatory Credit: Photo by EUGENE GARCIA/EPA-EFE/Shutterstock (10161548f)
A visitor looks at the ‘Black Unity’ art piece by Elizabeth Catlett as part of ‘Soul of a Nation: Art in the Age of Black Power 1963-1983’ exhibit during its press preview at The Broad museum in Los Angeles, California, USA, 20 March 2019. The exhibit features over 60 influential black artists during the civil rights and activist eras of the 60’s-80’s.
‘Soul of a Nation’ black art exhibit at The Broad Museum in Los Angeles, USA – 21 Mar 2019

6. Trigger: Gender as a Tool and a Weapon

Yer: New Museum, New York (2017)

Trigger: Gender as a Tool and a Weapon, bu on yılda, cinsiyet ve cinsellik hakkında yapılmış en önemli çalışmalardan biridir. Johanna Burton’un, Sara O’keeffe ve Natalie Bell ile küratörlüğünü yaptığı sergide, sanatçıların çalışmalarında cinsiyeti ele aldıkları şekillere farklı açılardan bakılması amaçlanmıştır. Gösterinin anahtarı, kesişme noktasına ve cinsiyet konularının ırk, sınıf, cinsellik ve yeteneği dikkate alan daha geniş bir perspektiften nasıl bakılması gerektiğine vurgu yapılmasıdır.

7. Seductive Subversion: Women Pop Artists, 1958–1968

Yer: Rosenwald-Wolf Gallery at the University of the Arts, Philadelphia (2010); Brooklyn Museum, New York (2010–11)

Bu büyük ölçekli sergi, kadın sanatçıların geleneksel olarak erkek egemen “Pop Art” alanı üzerindeki etkisini inceliyor. Pop Art hareketinin dar tanımını yeniden gözden geçirmekte ve kritik alanını yeniden değerlendirmektedir. Önemli kadın sanatçıları ön plana çıkarırken, bu dönemde uluslararası alanda çalışan kadınları daha doğru bir şekilde yansıtacak şekilde çerçeveyi genişletiyor. Sergide Chryssa, Niki de Saint Phalle, Rosalyn Drexler, Marisol, Yayoi Kusama, Jann Haworth, Vija Celmins, Lee lozano, Marjorie Strider, Idelle Weber ve Joyce Wieland tarafından yapılmış elliden fazla sanat eseri yer alıyor.

8. Sakahàn: International Indigenous Art

Yer: National Gallery of Canada, Ottawa (2013)

Sakahàn’da sunulan sanat eserleri; heykeller, çizimler, baskılar, tablolar, performans sanatı, duvar resimleri ve bu sergi için özel olarak oluşturulan yeni, siteye özgü proje videolardır. Dünyadaki kendine özgü ve eşsiz yerlerini yansıtan farklı yaklaşımlar kullanan sanatçılar, bugün yerli bir sanatçı olmanın ne anlama geldiği konusunda zengin ve üretken bir diyalog yaratıyor. Giderek küreselleşen bir dünyada, bu fikir ve deneyim alışverişi hepimiz üzerinde derin bir etkiye sahiptir.

9. Outliers and American Vanguard Art

Yer: National Gallery of Art, Washington, D.C. (2018); High Museum of Art, Atlanta (2018); Los Angeles County Museum of Art (2018–19)

“Outliers and American Vanguard Art”, kendi kendini yetiştirmiş sanatçıların ana akım ile kesişiminin en verimli olduğu geçen yüzyılda üç döneme odaklanıyor. Amerikan sosyal, politik ve kültürel ayaklanma dönemleri ile çakışan, geleneksel hiyerarşilere meydan okuyan veya silinen ve yaratıcılık, sanatsal uygulama ve sanatçının çağdaş kültürdeki rolü hakkında hakim varsayımları araştıran, bu önemli anların nasıl olduğunu keşfetmek için oluşturulmuş ilk büyük sergide; Henry Darger, Sam Doyle, William Edmondson, Lonnie Holley, Greer Lankton, Sister Gertrude Morgan, Matt Mullican, Horace Pippin, Martín Ramírez, Betye Saar, Judith Scott, Charles Sheeler, Cindy Sherman, Bill Traylor ve Kara Walker gibi 80’den fazla eğitimli sanatçının 250’den fazla çalışması yer alıyor.

10. Art After Stonewall, 1969–1989

Yer: Grey Art Gallery and Leslie-Lohman Museum of Art, New York (2019); Patricia & Phillip Frost Art Museum, Miami, Florida (2019–20); Columbus Museum of Art, Ohio (2020)

“Art After Stonewall, 1969-1989”, lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve queer (LGBTQ) hareketinin görsel kültürü üzerindeki etkisini inceleyen ilk büyük sergidir. Scott Burton, Vaginal Davis, Lyle Ashton Harris, Greer Lankton, Catherine Opie ve Andy Warhol gibi LGBTQ sanatçılarının eserlerini içeriyor. Genellikle eşcinsel hareketinin kışkırtıcı olayı olarak kabul edilen Stonewall ayaklanmasının 50. yıldönümünü kutlamak için, bu sergi, “queer” sanatının kapsamlı bir tarihsel araştırmasını sunmuştur. Columbus Sanat Müzesi için Jonathan Weinberg, Tyler Cann ve Drew Sawyer tarafından küratörlüğünü yapılmış olup New York’ta ilk kez gösterilmiştir.

KAYNAK : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here