Geçtiğimiz on yıl her alanda olduğu gibi, sinema alanında da oldukça başarılı geçti. Bu on yıl boyunca birbirinden güzel, etkileyici ve unutulmaz filmler izleme fırsatımız oldu. Biz de bu filmlerden en beğendiklerimizi IMDB puanlarına göre sizler için sıraladık. Üç parça halinde sunacağımız listemize başlıyoruz. Keyifli seyirler ve okumalar!

NOT: “2010’ların En İyi 30 Filmi” listemizin ikincisini buradan ve sonuncusunu buradan okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Inception (Imdb: 8.8/10)

inception ile ilgili görsel sonucu"

Yüksek hayal gücü, ince göndermeler, muhteşem hikâye kurgusu ve Nolan bilgeliğinin bir ürünü olarak karşımıza çıkan Inception (Başlangıç), rüyalar aracılığıyla hırsızlık yapan Dom Cobb ve ekibinin hikâyesini anlatıyor. İnsanların rüyalarına girerek onlardan fikir çalan Cobb, bu kez bir fikir çalmak yerine yerleştirmek için, ekibiyle birlikte kolları sıvıyor.

Çıktığı ilk günden itibaren film otoriteleri tarafından gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak kabul edilen Inception; hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği, izleyiciyi düşünmeye zorlayan bir yapım. Aldığı puanları fazlasıyla hak eden Inception için, Nolan’ın çok detaylı çalışmalar yaptığı ve senaryo üzerinde neredeyse on yıl uğraştığı biliniyor. Filmin karmaşık kurgusu göz önüne alındığında bu durumun çok da anormal olmadığını söylemek yanlış olmaz.

2. Parasite (Imdb: 8.6/10)

the parasite ile ilgili görsel sonucu"

2019 yılının en güzel filmlerinin başında gelen Parasite (Parazit), yoksul bir ailenin çeşitli manipülasyonlarla zengin bir ailenin hayatına girmelerini anlatıyor. Bu sırada kendileri için bir konfor alanı yaratan yoksul aile, durumlarını tehlikeye atacak yeni ziyaretçilerle karşılaşıyorlar ve bu durumdan kurtulmaya çalışıyorlar.

Hikâyesi oldukça orijinal olan Parasite, finaliyle de izleyenleri etkilemeyi başaran oldukça kaliteli bir yapım.

3. Interstellar (Imdb: 8.6/10)

interstellar ile ilgili görsel sonucu"

Listemizde bulunan bir diğer Christopher Nolan filmi olan Interstellar (Yıldızlararası), geçtiğimiz on yılın en iyi uzay temalı filmlerinin başında geliyor. Ünlü fizikçi Kip S. Thorne’un evrendeki “Solucan Delikleri” teorisinden esinlenilen film, yüksek teknik beceriye sahip eski astronot Cooper ve küçük olmasına rağmen çok zeki olan kızı Murph arasındaki hikâyeyi, uzay temasıyla harmanlayarak işliyor.

Anne Hathaway, Matthew McConaughey, Matt Damon, Jessica Chastain gibi ünlü isimleri kadrosunda barındıran Interstellar, gerçekten unutulmaz filmler arasına girmeyi başarmış durumda.

4. Whiplash (Imdb: 8.5/10)

whiplash ile ilgili görsel sonucu"

Küçüklüğünden beri bateri çalan Andrew, işinde ustalaşmak isteyen genç bir müzisyendir. Üniversitede ülkenin en iyi müzik okullarından olan Shcarffer Konservatuarı‘na girer. Çok hırslı bir şekilde çalışmaktadır ve bu durum okulun en başarılı ama bir o kadar da sert ve acımasız hocalarından olan Terence Fletcher‘ın dikkatini çeker. Fletcher onu “studio band” adlı parlak öğrencilerin bulunduğu gruba alır. Genç müzisyenimiz artık psikolojik bir sınav verecektir.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Damien Chazelle‘in üstlendiği filmin başrolünde Miles Teller yer alıken, kendisine J.K. Simmons eşlik ediyor.

5. Django Unchained (Imdb: 8.4/10)

django unchained ile ilgili görsel sonucu"

Köle olan Django, Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schulz‘la karşılaşır ve bu ikili karşılıklı çıkar ilişkileri çerçevesinde iş yapmaya başlarlar. Django daha sonra eşini aramak isteyince, ikili “Candyland”e hareket eder.

Quentin Tarantino‘nun uzun süre uğraş vererek ortaya çıkardığı “spagetti western” türündeki bu film, düşmeyen temposuyla ve sıkmayan hikâye anlatısıyla son on yılın en iyi filmlerinden biri olmayı başarmıştır.

6. A Seperation (Imdb: 8.4/10)

a separation ile ilgili görsel sonucu"

Pierre ve Anne arasında gün geçtikçe azalan sevgiyi ve bunun sonunda Anne’nin sevgilisi olduğunu itiraf etmesiyle ikilinin ayrılmasını anlatan “A Seperation” (Ayrılık), bu ayrılığı yapmacıklıktan uzak bir şekilde seyirciyle buluşturmayı başarıyor.

Göz kamaştıran oyunculuk performansları ve paramparça olmuş bir ilişkinin, hayranlık duyulacak şekilde bir zekayla ele alınması nedeniyle “A Seperation” bu listede olmayı sonuna kadar hak eden bir film olarak karşımıza çıkıyor.

7. The Lighthouse (Imdb: 8.3/10)

the lighthouse ile ilgili görsel sonucu"

Film; Thomas ve Ephraim adlı iki erkeğin ıssız bir adaya, deniz fenerini kontrol etmek için gelişleriyle başlıyor. Thomas kendisinden daha genç olan Ephraim’den daha tecrübeli ve aynı zamanda daha kıdemli bir görevli. İşinden gurur duyan Thomas ile, bir gün tek başına bir deniz fenerinin sorumluluğunu alabilmenin hayalini kuran Ephraim arasında resmi bir ast-üst ilişkisinin yanı sıra bir de efendi-köle ilişkisine benzer bir ilişki başlıyor.

Ephraim’in bakış açısından izlediğimiz ve 1890’lı yıllarda geçen film, denizcilik efsanelerinden, gemicilerden ve deniz kıyısında yaşayan kişilerden esinlenilmiş ve geçtiğimiz on yılın en iyi filmleri arasında kendisine yer bulmuştur.

8. Portrait de la Jeune Fille en Feu (Imdb: 8.3/10)

Portrait de la Jeune Fille en Feu ile ilgili görsel sonucu"

Dilimize “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” olarak çevrilen film, 1700’lü yıllarında sonunda Britanya’da genç bir kadının portresini yapmakla görevlendirilen bir sanatçının hikâyesini anlatıyor. Genç bir ressam olan Marianne, Heloise adlı bir kadının düğün portresini yapmakla görevlendirilir ancak görevin zor kısmı Heloise’nin bu durumdan haberinin olmayacak olmasıdır. İkili birlikte vakit geçirmye başlarlar ve aralarında beklenmedik bir yakınlaşma oluşur.

Film harika bir yasak aşk hikâyesini, çok güzel bir çerçevede ele alıyor ve seyirciyi tam da buradan yakalamayı başarıyor.

9. The Irishman (Imdb: 8.2/10)

the irishman ile ilgili görsel sonucu"

The Irishman bir biyografik suç filmi özelliği taşıyor. Amerikalılar tarafından büyük merak konusu olan Jimmy Hoffa‘nın akıbeti, tam bir görev adamı olan Frank Sheeran üzerinden anlatılıyor.

Usta yönetmen Martin Scorsese‘nin son şaheseri diyebileceğimiz The Irishman geniş oyuncu kadrosuyla da göz kamaştırıyor. Kadrosunda Al Pacino, Robert de Niro, Joe Pesci, Harvey Keitel gibi Hollywood’un çok önemli isimlerini barındıran film, geçtiğimiz günlerde çıkmış olsa da son on yılın en iyilerinden biri diyebileceğimiz kadar kaliteli bir yapım.

10. Kış Uykusu (Imdb: 8.2/10)

kış uykusu ile ilgili görsel sonucu"

Emekli bir tiyatrocu olan Aydın‘ın, oyunculuk sonrası baba yadigârı butik oteli işletmek üzere memleketine dönmesiyle hikâye başlar. Aydın, yerel gazeteye ara ara yazdığı makalelerin yanı sıra, bir de tiyatro tarihi kitabı yazmayı düşünmektedir. Eşi Nihal ve boşanıp yanına yerleşen kardeşi Necla arasında kalan Aydın’ın sinirleri bu küçük kasabada gün geçtikçe bozulmaya başlar.

Film, Cannes tescilli yönetmen Nuri Bilge Ceylan‘ın en iyi filmlerinden birisi ve 2010’ların En İyi 30 Filmi listemizin ilk ayağı olan bu listenin de tek yerli yapımı.  Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülü kazanarak dönen bu film, geniş oyuncu kadrosu ve iyi oyunculuklarla da göz kamaştırıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here