2000’ler, pop müziğin altın çağının yaşandığı dönemlerdi. Çok fazla sanatçı, çok fazla şarkı, çok fazla hit vardı. 2008 yılına gelindiğinde ise I Kissed A Girl, Womanizer, So What, When I Grow Up, Love Story gibi parçalar her yerdeydi. Bu popülerlikten biraz uzaklaşıp dönemin “indie” müziğine baktık. İşte 10 yıllık bir sürenin ardından, hala dinlenebilecek 10 “indie” parça.

1) MGMT – Electric Feel

MGMT’nin altmışlı, yetmişli yılların Hippie müziğine modern bir yön kazandırdığı parça, grubun Oracular Spectacular albümünden. Seks temalı şarkıda elektriği aşk yerine kullanan grup, şarkıda dünya çapındaki sevginin dünyayı nasıl değiştirebileceğinden bahsediyor.

2) Mystery Jets – Two Doors Down

Müzik hayatına İngiltere’de başlayan indie rock grubu 2003 yılında kuruldu. İkinci albümleri Twenty One, 24 Mart 2008’de yayınlandı. Albümün ikinci teklisi Two Doors Down oldu ve şarkı grubun listelerdeki en başarılı şarkısı oldu. Albüm de tekli de grubun soundunun rocktan pop müziğe geçişini temsil ediyor.

3) M.I.A. – Paper Planes

Straight to Hell’in samplelandığı parça, M.I.A’nin sıkça karşılaştığı mültecilik hikâyesini yansıtıyor. M.I.A., parçadaki silah efektleri hakkında ise şunları söylüyor: “Eğer bir yerde bırakılmış bir mülteciyseniz çoğu zaman bir savaştan kaçmışsınızdır. Silah sesleri bizim kültürümüzün günlük bir parçası. Eğer silaha, şiddete, bombalara ve savaşa maruz kaldıysanız bunları düşüncelerinizde kullanabilirim. Daha önce vuruldum yani silah sesleriyle çok rahatım. Eğer bir sorununuz varsa gidin ve bana ateş eden insanlarla konuşun.”

4) Vampire Weekend – A-Punk

Sözlerini Ezra Koenig’in yazdığı parça grup ile aynı adı taşıyan çıkış albümlerinde yer aldı. Albümle beraber indie rockta bir yıldız haline gelen Amerikalı grubun A-Punk’ta kullandığı tuhaf ve referans dolu dil, şarkının popülerleşmesinde büyük bir etken oldu.

5) Hot Chip – Ready For The Floor

Şarkıcının birinden onunla dans etmesini isterken yaşadığı sinirsel sürece şahit olduğumuz parça, Hot Chip’in üçüncü albümü Made in the Dark’da yer alıyor. Elektronik indie pop tarzında müzik yapan İngiliz grup, 2008’de bu parçayla gündemdeydi.

6) Nick Cave & The Bad Seeds – Dig! Lazarus! Dig!

Yer aldığı albümle aynı adı taşıyan şarkı hakkında Nick Cave şarkıyı yazış süreci hakkında şunları söylemişti: Lazarus hikâyesini duyduğumu hatırladığımdan beri, çocukken kilisede rahatsız olmuş ve endişelenmiştim. Travma yaşamıştım aslında. Hepimiz İsa’nın mucizelerinin farkındayız- ölü bir adamı diriltmek- ama Lazarus’un bunun hakkında nasıl hissettiğini hep merak ettim.”

7) Florence + The Machine – Dog Days Are Over

Grubun ilk büyük hiti olan Dog Days Are Over, mutluluğu aniden bulmak ve buna inanamamak hakkında. Isabella Summers ve Welch’in sözlerini yazdığı parça ilginç bir videoya sahip. “Mümkün olduğu kadar artistik olmasını istedim. Şirin olmakla ilgili değildi. Çarpıcı olmasını ve beni biraz korkutucu göstermesini istedim” diyor Welch.

8) Friendly Fires – Paris

Sözlerde, sevgilisine Paris’te yaşamaya söz veren birini görüyoruz. Grupla aynı adı taşıyan Friendly Fires albümünde yer alan parça, daha sonra Paris EP olarak bir remixle beraber yayınlandı.

9) Cut Copy – Hearts On Fire

Cut Copy’nin basit ama dans edilebilir bir şarkı. “With hearts on fire I reach out to you tonight” dizesini aşka, sekse ve aradaki her şeye yorabilirsiniz. Sevgilisine o kadar aşık ki sevginin en basit ifadesi olan el tutuşmak bile onu heyecanlandırıyor: “Your hand is out and brushes mine/A moment that is frozen as we hang in time”

10) Black Kids – I’m Not Going to Teach Your Boyfriend How to Dance with You

Jacksonville, Florida’da kurulan grubun çıkış parçası, ilk olarak 2007’de yayınlanan Wizard Of Ahhhs EP’sinde yer aldı. Grubun vokalisti Reggie Youngblood: “İnanılmaz dans partilerimiz olurdu. Bu çevrede, sürekli olarak benimle dans etmek isteyen kızlar olurdu çünkü iyi bir dansçıydım ama genellikle başka biriyle eve giderlerdi. Dans edemeyen biriyle. Bu bir sorun.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here