Rock müziğin birçok dönemi olmuş ve her döneminde de ayrı izler bırakmayı başarmıştır. Fakat öyle bir dönem vardır ki, tanık olanların kalbinde taht kurmuş ve müzik anlayışlarının şekillenmesinde de büyük rol oynamıştır. Evet, bahsettiğim dönem 2000’lerin müthiş rock müzik dönemi. Birbirinden güzel şarkılara ev sahipliği yapmış o dönemde yeri ayrı olan bazı şarkılar olduğunu inkar edemeyiz. Gelin müzik tarihine adını yazdırmış bu dönemin en efsane şarkılarına hep birlikte bakalım. Umarım bu şarkılar sizi de geçmişe götürür!

Hoobastank‘in klibiyle birlikte oldukça meşhur olmuş şarkısı The Reason, yılların eskitemediği, bazen aniden akla gelip dinlenmeden geçilemeyen ve unutulmayan şarkılarından biri haline gelmiştir.

“I’ve found a reason for me
To change who I used to be
A reason to start over new
And the reason is you”

Green Day‘in alışıldık tarzından biraz daha farklı olan Boulevard Of Broken Dreams, yalnızlığı ve hüznü bize en yumuşak şekilde yansıtan şarkılarından biri olmuştur.

“My shadow’s the only one that walks beside me
My shallow heart’s the only thing that’s beating
Sometimes I wish someone out there will find me
Till then I walk alone”

Simsiyah saçları, mavi gözleri ve güçlü sesiyle dönemin en ikonik kadın solistlerinden olan Amy Lee, kliple birlikte oldukça konuşulmuştur. Bring Me to Life parçasının gerek sözleri gerek klipte işlenişiyle de Evanescence efsaneler arasına girmiştir diyebilirim.

“Now that I know what I’m without
You can’t just leave me
Breathe into me and make me real
Bring me to life”

Çıktığı dönemde artık kaç kişinin aşkına fon müziği olduğunu bilemeyeceğim Here Without You aslında oldukça basit işlenmiş bir aşk şarkısı olsa da kendini yıllarca dinletmeyi de başarmıştır.

“I’m here without you baby
But you’re still on my lonely mind.
I think about you baby and I dream about you all the time.”

 

 

Sözlerini bilmeyenlerin bile Californication kısmında eşlik ettiğine emin olduğum şarkı, hem rock müzik tarihinin hem de Red Hot Chili Peppers’ın klasikleşmiş şarkılarından biridir.

“It’s the edge of the world and all of western civilization
The sun may rise in the East at least it’s settled in a final location
It’s understood that Hollywood sells Californication”

 

Bana göre Californication şarkılarından daha iyi olan Otherside, Flea’nin elektrik telleriyle bas çalması gibi unsurlarla da akılda kalan bir klibe imza atmıştır.

“I heard your voice through a photograph
I thought it up and brought up the past
Once you know you can never go back
I gotta take it on the other side”

 

Kim için yazıldığı büyük bir tartışma konusu olsa da yoğun duygularla yazıldığı ve bu duyguların tüm şarkıya Chris Cornell yorumuyla harika bir şekilde yansıdığı Like A Stone yıllar sonra bile aynı hislerle dinleyebileceğiniz bir Audioslave efsanesidir.

“In your house, I long to be
Room by room, patiently
I’ll wait for you there,  like a stone
I’ll wait for you there, alone”

Şarkının en popüler olduğu ve dinlemeyen neredeyse kimsenin olmadığı o dönemi hatırlayanlarınız mutlaka vardır. Grubu seven ya da sevmeyen herkesin mutlaka bir kere denk gelip dinlediği ve garip bir şekilde kendine bağlayan It’s My Life, Bon Jovi klasikleri arasında yerini almıştır.

“It’s my life
It’s now or never
I ain’t gonna live forever
I just want to live while I’m alive”

Pek çok insanı Linkin Park ile tanıştıran, vokal, sözler ve yansıttığı ruh hali ile döneminin en efsane parçalarından olan In The End, 2000’lerin rock klasiklerine adını altın harflerle yazdırmış, yıllar geçmesine rağmen de bir yerde çaldığı an eşlik ettirebilecek unutulmaz parçalar arasına girmiştir.

“I tried so hard
And got so far
But in the end
It doesn’t even matter”

Bu şarkı için gerçekten ne desem az. 2 yıl önce aramızdan ayrılan Chester Bennington‘ın etkileyici vokali, şarkının sözleri ve klibiyle insanı derinden etkileyen, hele ki ergenlik döneminize denk gelmişse arada dönüp dinlediğinizde aynı hisleri yaşattığına inandığım Numb, 2000’lerin belki de en ses getirmiş şarkısıdır.

“I’ve become so numb, I can’t feel you there
Become so tired
So much more aware I’m becoming this
All I want to do is be more like me and be less like you”

2 YORUMLAR

  1. Rock müziğin en efsane zamanı olarak 2000 leri göstermeniz bu kültür hakkında ne kadar cahil olduğunuzu gösteriyor, 60-80 arası Pink Floyd,Led Zeppelin, The Doors, Jimmy Hendrix…. ların bırak efsane olmayı açılış grubu bile olamaz o paylaştığın soytarılar

    • Öncelikle merhaba,
      Bu içeriği hazırlarken en efsane döneminin 2000’ler olduğu hakkında bir iddiam yoktu zaten. Rock müziğin en efsane dönemi değil yeri ayrı olan bir dönemi olarak bahsettiğim 2000’LER İÇİN YAZDIĞIM VE O DÖNEMİ KENDİ İÇİNDE ANLATMAK İSTEDİĞİM BİR YAZI. Bahsettiğin rock müzik döneminin, hatta direkt olarak o dönemin müziklerini daha çok beğenmekte ve kaliteli bulmaktayım. İçerikleri de daha iyi okumanı tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here