Savaş, insanlığın ne denli korkunç şeyler yapabileceğinin en büyük kanıtı. Geçmişten günümüze devam eden, adını sayfalarca tarih kitaplarına yazdıran savaşlar, hiç olmasa dediğimiz olaylar.

İlk serisini hazırladığımız 2. Dünya Savaşı’nı konu alan filmlerin devam niteliğinde olan 2. serisini sizler için derledik.

Schindler’s Lists

Savaş filmi denilince akla ilk gelenler arasında olanlardan biri Schindler’s List. Gerçek bir hikaye üzerine kurgulanmış film, bir daha asla unutamayacağınız kırmızı bir palto kadar etkileyici.

The Boy In Striped Pyjamas

Savaşın en acı yüzünün anlatıldığı filmler arasında izlerken “empati” kelimesini derinlemesine hissedeceğiniz film, dram sahneleri ile geçmişte yaşanmış bu  acı gerçekleri yüze tokat gibi vuranlardan.

Das Boot

“2. Dünya Savaşı süresince Alman U-Bot’larında görev yapan 40.000 denizciden 30.000’i asla geri dönmedi” cümleleri ile  başlayan ve Wolfgang Petersen’in yönettiği, tek mekanda geçip klostrofobisi olanların bir hayli zorlandığı başyapıtlardan.

Der Untergang

Hitler’in son saatlerini anlattığı, savaşı bir de baş rollerindeki karakterlerin tarafından gördüğümüz etlisinden çıkılamayacak dram filmlerinden.

In Darkness

Gerçek bir hikayeye dayanan filmlerden biri daha. Savaşın getirdiği durum yüzünden kanalizasyonda bir hayatı konu alan film aynı zamanda bir otobiyografiden uyarlama. Kitapta anlatıldığı gibi sahneleri bire bir tasarlanmış olan film mutlaka izlenilmesi gerekenler arasında.

The Pianist

Listemizi elbette 2. Dünya Savaşı filmleri denilince akla gelen ilk film olan The Pianist ile sonlandırıyoruz. Yahudi asıllı Polonyalı bir bestecinin savaş sırasında yaşadıklarını konu alan film gerçek bir hikayeye dayanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here