Bazı yıllara damga vuran filmler varken bazı yıllarda da gözden kaçan filmler olabiliyor. İzleyecek film bulamayanlar ya da yapım yıllarına göre film seçenler için detaylı film listeleri, kurtarıcı görev görüyor diyebiliriz. Bu düşünceyle yola çıktığımız,  ”…. Yapımı İzlenebilecek Filmler” listemizin diğer durağındayız. Bu listede 1999 yılında hayatımıza girmiş, hem çok bilinen hem de alternatif denebilecek 10 filme yer verdik. Umarım okurken  ‘’Aa, bunu bilmiyordum. Hadi izleyeyim.’’ dediğiniz filmler çıkar. Keyifli okumalar.

Not: 1995, 1996, 1997, 1998 yapımı izlenebilecek filmler listelerini buraya bırakıyorum.

1. The Sixth Sense (Altıncı His)

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Senaryo: M. Night Shyamalan

Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette, Olivia Williams

Yapım: ABD

Hint kökenli, Amerikalı yönetmen Shyamalan‘ın ilk filmi olan Altıncı His; psikiyatr Crowe‘un, sürekli düşler gören ve ölülerle konuşan küçük bir çocukla ilgilenip onu tedavi etme sürecini anlatıyor. Film, değişik konusu ve oyuncu kadrosuyla keyif verse de yönetmenin ilk filmi olmasından kaynaklanan bazı sıkıntılar göze çarpıyor. David Fincher‘ın elinde olsa, efsane bir gerilim filmi olabilecekken çok havada kalmış bir senaryoyla karşılaşmamız, bu sıkıntıların en büyük örneklerinden biri. Ama tüm bu aksaklıklara rağmen, insanın içine işleyebilen ve finaliyle de izleyeni şaşırtabilen bir film, Altıncı His. Ayrıca, başarılı oyuncu Bruce Willis ile başrolü paylaşan minik yetenek H.Joel Osment‘ı, performanslarından dolayı tebrik etmek gerekiyor.

2. Man on the Moon (Aydaki Adam)

Yönetmen: Milos Forman

Senaryo: Scott Alexander, Larry Karaszewski

Oyuncular: Jim Carrey, Danny DeVito, Courtney Love, Paul Giamatti

Yapım: ABD

Amerikalı, ünlü komedyen Andy Kaufman‘ın hayatını anlatan film; Jim Carrey‘nin kariyerinde çok önemli bir yere sahip. Yönetmenliğini, One Flew Over the Cuckoo’s Nest ve Amadeus gibi filmleriyle tanınan Milos Ferman‘ın üstlendiği “Man on the Moon” filminde, Andy Kaufman’a hayat veren usta oyuncunun hayatı, bir daha asla eskisi gibi olmuyor. Carrey, metot oyunculuğunu biraz abartıyor ve gerçekten dönüşü olmayan bir yola girerek kendini Andy Kaufman zannetmeye başlıyor. Yani filmi çekerken ve sonrasında, neredeyse delirmiş duruma geliyor. Evet, ortaya kaliteli bir film çıkıyor ama Carrey, bu filmi hatırlamak bile istemiyor. Ayrıca, Netflix bu konu hakkında  ’’Jim & Andy : The Great Beyond’’  belgeseline imza attı. Belgeselle ilgili tüm detayları, daha önce sitemizde yazmıştık.

3. The Ninth Gate (9. Kapı)

Yönetmen: Roman Polanski

Senaryo: Roman Polanski

Oyuncular: Johnny Depp, Emmanuelle Seigner, Frank Langella, Lena Olin

Yapım: Fransa/İspanya/ABD

Az rastlanan türde bir kitap araştırmacısı olan Dean Corso‘nun, satanik ayinlerle ilgili bir metne ait son iki kopyayı ararken doğaüstü güçlerle ilişkili bir komploya dahil olma sürecinin anlatıldığı filmin, yönetmen koltuğunda Polanski olunca beklentiler de artıyor tabii. Bir de Johnny Depp‘i,  üstüne ”cuk” diye oturan bir karakter olarak başrole koyunca beklenti arşa çıkıyor. Peki, 9.Kapı bu beklentiyi karşılıyor mu? Hem evet hem hayır. Yine de usta yönetmenin elinden çıkan güzel bir film.

4. Fight Club (Dövüş Kulübü)

Yönetmen: David Fincher

Senaryo: Jim Uhls

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Jared Leto

Yapım: ABD

Sinema dünyasının efsane filmlerinden biriyle karşınızdayız. Fight Club, 10 film listesi okursanız en az 6-7’sinde karşınıza çıkabilecek bir film olmasının yanı sıra; gerilim denildiğinde akla gelen usta yönetmen Fincher‘ın filmografisinin, en nadide parçalarından biri. Bu filmi açıklamak biraz imkansız diyebiliriz çünkü Dövüş Kulübü’nün ilk kuralı; Dövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır. Bu yüzden, sadece son bir cümle söyleyebiliriz. Brad Pitt ve Edward Norton‘un efsane oyunculuğuyla, David Fincher’ın birleştiğini düşünün, yeter.

5. The End of the Affair (Zor Tercih)

Yönetmen: Neil Jordan

Senaryo: Neil Jordan

Oyuncular: Ralph Fiennes, Julianne Moore, Stephen Rea, Ian Hart, Jason Isaacs

Yapım: ABD

Graham Green‘in, aynı adlı romanından uyarlanan bu film; aşka ve inanca dair çok naif bir hikâye. Maurice ve Sarah‘nın 2 yıllık evlilikleri, Sarah’nın isteğiyle bitmiştir. Beklenmedik bir karşılaşma, Maurice’in ilişkilerine olan bakış açısını değiştirecek ve Sarah’yı tekrar kazanmak için aşk ateşini körüklemesini sağlayacaktır. Ralph Fiennes ve Julianne Moore‘un muazzam uyumuna şahit olduğumuz film, geride kalmayı asla hak etmemiş ama büyük bir kitleye de ulaşamamış çok güzel bir aşk hikâyesi.

6. Instinct (İçgüdü)

Yönetmen: Jon Turteltaub

Senaryo: Gerald DiPiego

Oyuncular: Anthony Hopkins, Cuba Gooding Jr., Maura Tierney, Donald Sutherland, George Dzundza

Yapım: ABD

Instinct‘te; gorilleri incelemek üzere gittiği Ruanda’da, birkaç kişiyi öldürdüğü için hapishaneye atılan bir hayvan davranışları uzmanının ve bu uzmanın kabuğunu kırıp bilgi almaya çalışan bir psikiyatristin hikâyesine tanık oluyoruz. İçgüdü, felsefi düşünceler içeren ve bunu her dakikasında izleyiciye geçiren; yer yer gerilim yer yer de macera türüne girebilecek bir film. Şiddetin bireysel ve toplumsal kökenlerine eğilen film; Anthony Hopkins‘in muhteşem oyunculuğuna karşılık, asla altta kalmayan Cuba Gooding Jr. oyunculuğuyla çok daha kaliteli bir hâl alıyor.

7. Hurricane 

Yönetmen: Norman Jewison

Senaryo: Armyan Bernstein, Dan Gordon

Oyuncular: Denzel Washington, John Hannah, Deborah Kara Unger, Live Schreiber, Dan Hedaya, Rod Steiger, David Paymer

Yapım: ABD

1960’lı yıllarda, orta siklette dünya şampiyonluğunun eşeğine gelen, fakir bir dünyada kendisini yetiştirmiş olan “hurricane/fırtına” lakaplı, zenci boksör Rubin Carter‘ın hikâyesini anlatan Hurricane; adalet ve ırkçılık kavramlarını tekrar sorgulamamızı sağlıyor. Bir gün, sevdiği bir arkadaşıyla New Jersey’de bir barda vakit geçirirken mekanda üç kişinin hayatını kaybettiği, kanlı bir cinayetler silsilesi meydana gelir. Carter, cinayet davasının bir numaralı şüphelisidir. Tüm kariyeri yok olurken Carter, öldürdüğünden şüphelenilen üç kişi için tam üç kez müebbet hapis cezasına çarptırılır. Hatta Bob Dylan, onun için bir şarkı bile yazar. Hiçbir şey fayda etmez ve Carter tam 20 yılını içeride geçirir. Irkçılık konusunda yapılmış en güzel biyografik filmlerden biri olan Hurricane, Denzel Washington sayesinde, bir vücut da var oluyor.

8. Holy Smoke (Kutsal Duman)

Yönetmen: Jane Campion

Senaryo: Anna Campion, J. Campion

Oyuncular: Kate Winslet, Harvey Keitel, Julie Hamilton, Tim Robertson, Daniel Wyllie

Yapım: ABD/Avustralya

Genç ve güzel Ruth, Hindistan yolculuğu sırasında bir gurunun-özellikle Hint dinlerinde kullanılan ve Sanskritçe usta anlamına gelen terim- çekiciliğine kapılıp bir tarikata giriyor ve Sydney’e, bambaşka bir insan olarak dönüyor. Bundan rahatsız olan ailesi, 10 bin dolar karşılığında bu tür insanları normal hayata döndürmeyi iş edinmiş, Amerikalı bir uzmanı getiriyorlar. Bu ikili, üç günlerini çölde baş başa geçirmek zorunda kalıyorlar. Kutsal Duman, aşk ve cinselliği harmanlayarak izleyene çok farklı bir seyir zevki sunuyor.

9. Felicia’s Journey (Felicia’nın Yolculuğu)

Yönetmen: Atom Egoyan

Senaryo: Atom Egoyan

Oyuncular: Bob Hoskins, Elaine Cassidy, Arsinee Khanjian, Peter McDonald, Gerald McSorley

Yapım: Kanada/İngiltere

Daha 17’sinde olan Felicia, yoksulluk içinde yaşadığı İrlanda köyünde, ilişki yaşadığı Johnny‘den hamile kalır ve onun peşinden, onu bulmaya İngiltere’ye gider. Felicia’nın Yolculuğu, tahmin ettiğiniz gibi bir yol filmi değil. Bir aşk filmi hiç değil. Anlaması ve kavraması pek kolay olmayan bu film, alternatif filmleri sevenlerin daha çok ilgisini çekecek bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

10. Random Hearts (Gerçeğin Peşinde)

Yönetmen: Sydney Pollack

Senaryo: Kurt Luedtke

Oyuncular: Harrison Ford, Kristin Scott Thomas, Charles S. Dutton, Bonnie Hunt

Yapım: ABD

Dutch, mesleki yaşantısına ülkenin başkenti Washington’da devam etmekte olan bir polis çavuşudur. Bir senatör olan karısıyla beraber bindikleri uçak düşer. Meydana gelen bu kaza, ortaya çıkan tüm bu karmaşanın içinde Dutch ve karısı Peyton‘ın hayatını değiştirir. Harrison Ford ve Kristin Thomas‘ın uyumunun zirve yaptığı bu film, özellikle yetişkin kesim için çok güzel bir tercih olacaktır.

 

Kaynak: 1 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here