Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

1998 yılının seyyar müzik çalarları, bir dönemin sonuna yaklaşıyordu. İlk MP3 çalarlar gelişimdeydi. Yakında iPod çıkacaktı ve beyaz kulak içi kulaklıklar önümüzdeki bin yılın en belirleyici aksesuarları olacaktı.

Sony, 1998 yılına kadar, dünya çapında 175 milyon Walkman ve 50 milyona yakın Discman sattı. Kulaklarımızı her yerde Ace of Base, OutKast ve Neutral Milk Hotel ile buluşturan bu cihazlar, evden işe işten eve gidenlerin, sporcuların ve arabaların arka koltuklarındaki çocukların vazgeçilmez yoldaşlarıydı.

Neredeyse yirmi yıl önce, Walkman tüm dünyayı hayrete düşürecek yeni bir alet olmuştu. İlk çıktığı yıl 1979’da, sınırsız hareketlilik/taşınabilirlik ve müzikal yoğunluğun birleşimi tamamen yeni bir deneyimdi. Dinleyiciler bu deneyimi tanımlamakta zorlanırken sarhoşluğu ve sinemada hissettirdiğini çağrıştırdığını söylüyorlardı. Ünlü bilim kurgu yazarı William Gibson, daha sonra Walkman hakkında bir yorumda bulunup “Bundan önceki ya da sonraki hiçbir teknolojiye bu kadar çabuk yanıt vermedim.” dedi.

Ancak, Walkman çılgınlığı aynı zamanda rahatsız ediciydi. Uzmanlar, işitme hasarı ve güvenlik riski hakkında endişeliydi. (Bir New Jersey kasabası, karşıdan karşıya geçerken kulaklık takmayı yasaklamıştı.) Walkman’in sosyal ve psikolojik etkileri hakkında da endişeler vardı. 1981’de Chicago Tribune‘un köşe yazarı, Ohio Eyalet Fuarı’nda kulaklık takan gençlere tanık olduktan sonra şaşkınlığını dile getirdi. “Walkman, akıl ve ruh halini değiştirerek bazı ilaçların yerini alıyor.” şeklinde yakındı.

Ancak 1998’e kadar, ikazlar yatıştı ve Walkman ile Discman kamusal alanın aksesuarları olmuşlardı. Bugünün bakış açısıyla, kapasiteleri gülünç şekilde sınırlıydı aslında. Evden ayrılmadan önce hangi albüm ya da karışık kaset modunda olduğunuzu düşünmeniz gerekirdi. Bu bir lanetti: Ya sırt çantanızdaki üç kasetten de bıkmış olsaydınız? Ama aynı zamanda da bir nimetti: Sizi binlerce başka şarkının çağırmadığını ve size bir tık uzaklıkta olduklarını bilmediğinizde kendinizi Lauryn Hill’in Doo-Wop‘una tamamen kaptırabilirdiniz.

Mevcut cihazlarımızın yanı sıra, Walkman ve Discman internetten bağımsız cihazlardı, sabit hatlar gibi onlar da üretilmemeye başlandı ve silinip gittiler. Gerçekten de Apple, internet bağlantısı olmayan iPod modellerini (Nano ve Shuffle) üretmeyi durdurdu.

Görünüşe göre, artık tek amaçlı müzik çalarlar için piyasada yer yok. Halbuki taşınabilir dinleme cihazlarımız Walkman ve Discman, bizi haber bildirimleri ve metin mesajları ile uyarmadıkları için şanslıydık. Onlar olsaydı, Walkman deneyiminin coşkusu o kadar saf olmazdı.

Kaynak: 1

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here