”…. Yapımı İzlenebilecek Filmler” listemizin diğer durağındayız. Bu önceki listelerimizde 1995 ve 1996 yıllarına yer vermiştik. Bu listede ise, 1997 yılında çekilmiş, hem çok bilinen hem de alternatif denebilecek 10 filme yer verdik. Umarım okurken  ‘‘Aa, bunu bilmiyordum. Hadi izleyeyim.” dediğiniz filmler çıkar. Keyifli okumalar.

Not: Filmler, 1997 yılında çekilmiş olan filmler, ancak vizyon tarihleri daha farklı senelerde olabiliyor. Bu detay, ”…. Yapımı İzlenebilecek Filmler” serisinin tüm yazıları için geçerlidir.

1. Titanic (Titanik)

Yönetmen: James Cameron

Senaryo: James Cameron

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Bill Paxton

Yapım: ABD

Dünyanın hatırlamak istemediği felaketlerden biri olan ”Titanik faciası”, dev prodüksiyonların yönetmeni James Cameron tarafından çekilen, sinema tarihinin efsane filmlerinden biri. Jack ve Rose‘un dillere destan aşkı… Şans eseri tanışıp, sınıf farklılıklarına aldırmadan yaşanacak tutkulu bir aşk. Titanik, tam 14 dalda Oscar adayı olarak ”En İyi Film” dahil 11 ödülü kucaklayan başarılı bir aşk filmi.

2. L.A. Confidential (Los Angeles Sırları)

Yönetmen: Curtis Hanson

Senaryo: Brian Helgeland

Oyuncular: Kevin Spacey, Guy Pearce, Russel Crowe, Kim Basinger, Danny DeVito, James Cromwell

Yapım: ABD

1950’lerin başlarındayız. Büyük kentleşmeye geçen, zenginlik, lüks ve ihtişamın yanında yasadışılık, yozlaşma ve rüşveti de içinde bulunduran bir Los Angeles var karşımızda. Bir gece bir baskın düzenlenir ve eski bir polis memuru da öldürülenler içindedir. Bu olayı soruşturmak üzere L.A. Polis Departmanı üç polisi görevlendirir. Görevlendirilen polisler karekter olarak birbirlerinden çok farklıdırlar. Kevin Spacey, Guy Pearce ve Russel Crowe‘un önünde düğme iliklemelik bir performans. Los Angeles Sırları, çağdaş kapitalizmin yansıması olan bir başyapıt.

3. Jackie Brown 

Yönetmen: Quentin Tarantino

Senaryo: Quentin Tarantino

Oyuncular: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert Forster, Bridget Fonda, Michael Keaton, Robert de Niro, Michael Bowen

Yapım: ABD

Yaşını almış olan hostes Jackie Brown‘un, silah kaçakçılığıyla uğraşan Ordell Robbie için yapmaya başladığı kuryelik hikayesi. Hem çok bilinen olayların yaşanmasıyla hem de izleyeni şaşırtan hamleleriyle ortaya çıkan bir karışıklık. Tüm bu karışıklılığı, Tarantino’nun bakış açısından anlatmaya çalışan bir suç-soygun filmi. Ayrıca filmin, Elmore Leonard‘ın ”Rum Punch” isimli romanından ve 70’li yılların kült dizisi Foxy Brown’dan esinlenilerek yaratılmış olduğunu es geçmeyelim.

4. Addicted to Love (Aşk Tutkunu)

Yönetmen: Griffin Dunne

Senaryo: Robert Gordon

Oyuncular: Meg Ryan, Matthew Broderick, Kelly Preston, Tchéky Karyo

Yapım: ABD

Çok klişe bir konuyla karşınızdayız. Sevgilileri tarafından terk edilen Sam ve Maggie, rol icabı sevgiliymiş gibi davranmaya başlarlar. Konu klişe olsa da senaryo için aynısını söyleyemeyiz. Robort Gordon’ın zekasıyla süslediği senaryo, filmi daha da yukarı taşıyor. Yönetmen Griffin Dunne’un ilk uzun metraj filmi olan Aşk Tutkunu, izlenmeye değer bir aşk filmi.

5. La Vita é Bella (Hayat Güzeldir)

Yönetmen: Roberto Benigni

Senaryo: R. Benigni, Vincenzo Cerami

Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini, Giustino Durano, Sergio Brustic

Yapım: İtalya

Guido, kasabasındaki öğretmen Donna‘ya aşık olur. Donna’yı elde etmeyen çalışan Guido, bunu başarır bir de çocukları olur. Tam her şey güzel gidiyor derken savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülen Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olduğunu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tank vereceğini söyler. Roberto Benigni’nin efsane oyunculuğuyla, adını altın harflerle sinema tarihine yazdıran Hayat Güzeldir, insanlık tarihinin en büyük trajedisini, belgesel ya da dramatik sinema olarak değil de komedi türünde anlatan, tam bir başyapıt.

6. Good Will Hunting (Can Dostum)

Yönetmen: Gus Van Sant

Senaryo: Matt Damon, Ben Affleck

Oyuncular: Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck, Minnie Driver, Stellan Skarsgard

Yapım: ABD

Genelin çok üstünde bir zekaya sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan Will‘in hayatı, Profesör Sean Maguire’la tanışmasıyla değişmeye başlar. Filmin genel olarak konusu bu olsa da film bundan çok daha fazlası. Matt Damon ve Ben Affleck‘in ”Biz geliyoruz” dediği bu iç ısıtan film, insanı derinden etkileyen bir başarı hikâyesi. Oyunculuklarıyla, senaryosuyla her şeyiyle izlenmesi gereken bir film. Tabii, Robin Williams’ı anlatmakla bitiremeyiz. Onun hakkında söyleyebileceğimiz tek şey, çok özlüyoruz.

7. Man In Black (Siyah Giyen Adamlar)

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Senaryo: Ed Solomon

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Will Smith, Linda Fiorentino, Rip Torn, Vincent D’Onofrio, Tony Shalhoub

Yapım: ABD

Halktan gizlenen bir hükümet bürosu… Ajan K ve onun işe aldığı amatör Ajan J, dünyaya diğer gezegenlerden gelen misafirlerin hayatını gözleyen iki kişidir. Ellerinde hafıza silme cihazları ya da lazerli tabancalar gibi üstün teknolojiler bulunan ekibin, ön plandaki iki üyesi olan ”siyah giyen adamlar’’, dünyamızı dünya dışından gelme ihtimali olan terörist saldırılara karşı koruma amacındadırlar. Siyah Giyen Adamlar, beklenildiği kadar uçuk olmayan, samimi ve komik bir bilimkurgu filmi.

8. The Rainmaker (Yağmurcu)

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Senaryo: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Matt Damon, Claire Danes, Danny DeVito, Jon Voight, Mary Kay Place, Mickey Rourke

Yapım: ABD

Okulu yeni bitirmiş, idealist, hukuksal haksızlıklara karşı gelmeye çalışan ve büyük bir şirkete girmek için her yolu deneyen Ruby, istediğine ulaşmıştır. Artık büyük bir şirketin, avukatlarından biridir ama hep hayali olan bu dünya sandığı kadar da masum değildir. John Grisham’ın romanından uyarlanan bu film, Grisham’ın tüm hukuk bilgilerini kullandığı filmlerinden biri olabilir. Kendisinin hukukçu olması bu konuda çok yardımcı olmuştur, tabii.

9. As Good As It Gets (Benden Bu Kadar)

Yönetmen: James L. Brooks

Senaryo: Mark Andrus, J.L. Brooks

Oyuncular: Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear, Cuba Gooding Jr., Shirley Knight

Yapım: ABD

Lüks dairesine sığınıp popüler aşk romanları yazan, anti-sosyal, hırçın ve huysuz biri olan Melvin Udall’ın, etrafına ve komşularına kustuğu nefretin öyküsü. Benden Bu Kadar, bu bencil adamın, önce minik ve komik bir köpeğe sonra da bir garson kadına aşık olarak nasıl değiştiğini anlatan sıcacık bir öykü. Jack Nicholson ise yine döktürüyor.

10. Donnie Brasco (Köstebek)

Yönetmen: Mike Newell

Senaryo: Paul Attanasio

Oyuncular: Al Pacino, Johnny Depp, Michael Madsen, Bruno Kirby, Anne Heche, James Russo

Yapım: ABD

1978 senesi… Joe Pistone işine ve teşkilatına sadık bir FBI ajanıdır. İşi gereği, altı yıldır mücevher hırsızlığı yapmaktadır ve Donnie Brasco olarak anılmaktadır. Sorun şudur ki, Pistone bir süre sonra oynadığı role inanmaya ve gerçekten de Donnie Brasco olmaya başlayacaktır. Bir süre sonra mafyanın bağırsaklarında gezinmeye başlayan Pistone, gitgide kendini bu yeraltı kültürün içerisinde devinmeye başlayacaktır. Kim olduğunu unutmaya başlar başlamaz, tüm hayatını değiştirecek bir açmazın içerisine doğru sürüklenecektir. ABD ve gangster filmleri sevenler için biçilmiş bir kaftan olan Donnie Brasco, bir araya getirdiği oyuncularla sinema tarihine adını güzelce yazdırıyor.

Kaynak: 1 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here