”…. Yapımı İzlenebilecek Filmler” listemizin diğer durağındayız. Bu önceki listede 1995 yılına yer vermiştik. Bu listede, 1996 yılında çekilmiş, hem çok bilinen hem de alternatif denebilecek 10 filme yer verdik. Umarım okurken  ‘‘Aa, bunu bilmiyordum. Hadi izleyeyim.” dediğiniz filmler çıkar. Keyifli okumalar.

Not: Filmler, 1996 yılında çekilmiş olan filmler, ancak vizyon tarihleri daha farklı senelerde olabiliyor. Bu detay, ”…. Yapımı İzlenebilecek Filmler” serisinin tüm yazıları için geçerlidir.

1. Twelfth Night (On İkinci Gece)

Yönetmen: Trevor Nunn

Senaryo: William Shakespeare, Trevor Nunn

Oyuncular: Helena Bonham-Canter, Richard E. Grant, Mel Smith, Imogen Stubbs, Toby Stephens, Ben Kingsley

Yapım: İngiltere

William Shakespeare’in ünlü oyunundan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Trevor Nunn’ı görüyoruz. Bir deniz kazası, biri kız öbürü erkek ikiz kardeşleri ayırıyor. Olivia, eskiden hizmet ettiği Orsino‘ya yakın olabilmek için erkek kılığına giriyor ancak Orsino’nun gönlü güzeller güzeli Viola‘dadır. Hepsi bu kadar mı? Hayır. Viola, erkek kılığındaki bu kadına aşık oluyor. Kısacası karmaşık bir aşk ve cinsellik üzerine bir film On ikinci Gece. Shakespeare ve ölümsüzlüğüne bir kere daha tanık oluyoruz.

2. A Time to Kill (Öldürme Zamanı)

Yönetmen: Joel Schumacher

Senaryo: Akiva Goldsman

Oyuncular: Matthew McConaughey, Samuel L. Jackson, Sandra Bullock, Kevin Spacey, Donald Sutherland, Ashley Judd, Kiefer Sutherland

Yapım: ABD

Film genel hatlarıyla ABD’nin güneyinde iki beyaz gencin, Carl Lee’nin 10 yaşındaki siyahi kızına tecavüz etmesini ve sonrasında gelişen olayları anlatıyor. Adaletin yerini bulmayacağını bilen baba, dava günü silahını eline alıp iki genci de vuruyor. Bu adamı savunmak da genç avukatımız Jake’e düşüyor. Tabii olaylar sanıldığı kadar kolay olmuyor. Film yer yer ırkçılığı konu alan filmleri andırmasına rağmen sunduğu oyunculuklarla kendi hanesine artı bir puan koymayı başarıyor. Ayrıca jüri sahnesinde ”Now imaline, she’s white.” repliği, unutulmayacak replikler arasına girmeyi başarıyor diyebiliriz.

3. Everyone Says I Love You (Herkes Seni Seviyorum Der)

Yönetmen: Woody Allen

Senaryo: Woody Allen

Oyuncular: Alan Alda, Woody Allen, Drew Barrymore, Lukas Haas, Goldie Hawn, Edward Norton, Natalie Portman, Gaby Hofman, Julia Roberts

Yapım: ABD

Woody Allen’ın ilk müzikal deneyimini gerçekleştirdiği film birçok ünlü oyuncuyu bir araya getiriyor. New York’ta yaşayan büyük bir ailenin romantik ilişkilerini, aşklarını ve ayrılıklarını konu eden filmde Allen, oyuncularını profesyonel dansçı ve şarkıcılardan seçmemiş çünkü oyuncularının şarkı söyleme yeteneklerini bu filmde kullanacaklarını düşünmüş. Çok da güzel düşünmüş. Ortaya bu nefis film çıkmış. Her ne kadar herkese hitap eden filmler yaptığını düşünmesem de Woody Allen olmasaydı, ne yapardı sinema?

4. Jude

Yönetmen: Michael Winterbottom

Senaryo: Hossein Amini

Oyuncular: Christopher Eccleston, Kate Winslet, Liam Cunningham, Rachel Griffiths

Yapım: İngiltere

Güçlü bir romandan uyarlanmış ve sinemaya çok iyi aktarılmış olan film, çağının tüm siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel koşullarını göstermekten çekinmiyor. Fakir bir aileden gelen ama çok çalışıp kapağı iyi bir üniversiteye atan Jude, gittiği kasabada kuzeni Sue‘yla tanışıyor ve aşk hikayemiz başlıyor. Akraba olmalarına rağmen aralarındaki çekime hayır diyemeyen çifti çok zorlu yollar bekliyor. Christopher Eccleston ve Kate Winslet‘ın aralarındaki kimyanın, izleyene direkt geçtiğini ekleyelim.

5. Mission: Impossible (Görevimiz Tehlike)

Yönetmen: Brian De Palma

Senaryo: David Koepp, Robert Towne, Steven Zaillian, Bruce Geller (orijinal senaryo/fikir)

Oyuncular: Tom Cruise, Jean Reno, Jon Voight, Emmanuelle Béart, Henry Czerny, Ving Rhames

Yapım: ABD

1960’ların popüler tv dizisi uyarlamalarından biri olan Görevimiz Tehlike, yıllardır gönlümüzde taht kurmuş durumda. CIA benzeri bir ekibin lideri olan Ethan, gerçekleştirdikleri bir operasyonun ters gitmesi sonucu ihanetle suçlanır. Tek kurtuluşu ise köstebeği bulup kendini temize çıkarmaktır. Ethan ve ekibinin, serinin ilk filmindeki görevi ise CIA’in yüksek güvenlikle korunan bilgisayar sistemine girmektir.

6. Primal Fear (İlk Korku)

Yönetmen: Gregory Hoblit

Senaryo: Steve Shagan, Ann Bidermann

Oyuncular: Richard Gere, Edward Norton, Laura Linney, John Mahoney, Frances McDormand, Terry O’Quinn, Alfre Woodard

Yapım: ABD

Olay  yerinden kaçarken görülen Aaron, bir piskoposun ölümünden suçlanır. Tüm gözler ve oklar Aaron’un suçlu olduğu yönündeyken, prestijli bir avukat olan Martin davayı üstlenir ve olaylar yavaş yavaş gelişmeye başlar. Bu filmde, Richard Gere gibi usta bir oyuncunun yanında, daha kariyerinin başlarındayken ”ben buradayım” diyen bir Edward Norton performansının sizi beklediğini söylemeden geçemeyiz.

7. Stealing Beauty (Çalınmış Güzellik)

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Senaryo: B. Bertolucci, Susan Minot

Oyuncular: Liv Tyler, Jeremy Irons, Jean Marais, Rachel Weisz, Sinéad Cusack, Carlo Cecchi, Joseph Fiennes, Jason Flemyng

Yapım: İngiltere, Fransa, İtalya

Annesinin intiharı üzere, annesinin sanatçı arkadaşlarından birinin, Toskana’da bulunan evine davet edilen Lucy, yaz tatilini bu insanlarla geçirmek için yola çıkar. Lucy, 4 yıl önce de bu eve gelmiştir ve ilk öpücüğünü yaşadığı Niccolo ile yakınlaşmıştır. Aynı beklentiyle Toskana’ya giden Lucy’i çok daha farklı olaylar beklemektedir. Genç bir kızın, özellikle cinsel kimlik arayışının, başarılı bir senaryo üzerinden seyirciye aktarılmasıyla, Çalınmış Güzellik‘in tam bir Bertolucci imzası taşıdığını söyleyebiliriz.

8. The Nutty Professor (Çatlar Profesör)

Yönetmen: Tom Shadyac

Senaryo: David Sheffield, T. Shadyac, Steve Oedekerk, Barry W. Blaustein

Oyuncular: Eddie Murphy, David Ramsey, James Coburn, Jada Pinkett Smith, Larry Miller

Yapım: ABD

Müşfik üniversite profesörü Sherman Klump’ın hayatındaki tek ve en büyük problem obezite hastalığına yakalanmış olmasıdır. Ancak bir gün kilo verdirici bir ilaç icat ettiğinde bu sorunundan kurtulma umudunu kazanır. Artık hayallerindeki kızın ilgisini çekebilecektir ve bu nedenle ilacı kendi üstünde denemeye başlar. İlacı kullandığı zaman içerisinde sürpriz bir şekilde farklı kişiliklere bölünen Klump, hayalini elde edebilecek midir?
Profesör Klump rolündeki Eddie Murphy’nin tam tamına sekiz farklı karakteri canlandırdığı film 1963 yapımı orijinal versiyonun re-make’idir. Eddie Murphy’nin oyunculuğu ise filmi daha da yukarı çıkarıyor.

9. Twister (Kasırga)

Yönetmen: Jan De Bont

Senaryo: Anne-Marie Martin, Michael Crichton

Oyuncular: Helen Hunt, Bill Paxton, Jami Gertz, Cary Elwes, Lois Smith, Philip Hoffman,

Yapım: ABD

Jo, Amerika’da sık sık karşılaşılan hortum ve kasırgaların nedenlerini anlamak ve bu konuda bölgede yaşayanları uyarabilmek üzerinde çalışan bir ekibin lideridir. Ekibin eski üyelerinden Bill, eski aşkı Jo’nun tam tersi karakterde olan bir kadınla evlenmek üzeredir. Bill’in icadı olan ve grubun Dorotyh adını verdiği, içi hassas algılayıcılarla dolu bir tankın, hortumun içine bırakılması gerekmektedir ve ekip Bill’den yardım ister.

10. Up Close and Personal (Çok Yakın… Ve Çok Özel…)

Yönetmen: John Avnet

Senaryo: John Gregory Dunne, Joan Didion

Oyuncular: Robert Redford, Michelle Pfeiffer, Kate Nelligan, Joe Mantegna, James Karen

Yapım: ABD

Çok Yakın… Ve Çok Özel…’in genel itibariyle konusu, televizyon haber yayıncılığında kariyer yapmak isteyen hırslı bir kadının, patronundan tavsiyeler almaya başlamasıyla doğan bir aşk. Klasik bir romantik film diyebileceğimiz yapım, başrollerin uyumuyla çok keyifli bir hal alıyor.

Kaynak: 1 2 3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here