Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

1920’li yıllarda caz müzik ile ilgili 3 önemli durum vardı bunlar: New Orleans müziğinin, Chicago bölgesinde bomba gibi bir etki yaratması, Klasik Blues ve Chicago stilidir. New Orleans müziğinin neden Chicago’da böyle bir etki yarattığını kısaca anlatmamız gerekirse bu durum tamamen 1.Dünya savaşı ile ilgili bir durumdu. New Orleans o zamanlar savaşın taşıp kıyılara vurduğu bir liman görevi görüyordu. New Orleans’ın deniz kuvvetleri komutanı, bölgedeki eğlence hayatını birliklerinin disiplinini bozduğu gerekçesiyle sakıncalı bulmuştu. Bu nedenle bu bölge yani Storyville, bir kararname ile eğlence hayatına son verildi. Alınan bu karar sayısız müzisyeni ve Storyville’de çalışan piyanistleri (o zamanlar “profesör”denmekteydi) işinden etti. Birçok kişi bu olaydan sonra kent’i terk etti. Böylece birçok müzisyen Chicago’ya göç etmeye başladı. Öyle ki bu olay siyahları güneyden kuzeye göç ettirmişti.

King Oliver o dönemler Chicago’daki en önemli New Orleans grubunu yönetiyordu. Louis Armstrong Hot Five ve Hot Seven‘ı, Jelly Roll Morton Red Hot Peppers‘ı burada oluşturmuştu. Bugün New Orleans olarak adlandırılan stil de aslında New Orleans’ta çalınan çalınan ve kayıt altına alınamayan müzik değil, New Orleans’lı müzisyenlerin 1920’li yıllarda Chicago’da yaptıkları cazdır. Blues türü de en parlak dönemini bu dönemlerde yaşamıştı. Blues form özelliği olarak genellikle serbest ritmler ile çalınırdı, net bir vuruş olmaz, sonraki dönemlerde çok tutulan standart kalıba bağlı kalınmaz idi. O dönemlerdeki blues sanatçılara baktığımız zaman genellikle eski zamanların troubadourları (Türklerde halk ozanları, Batı’da gezgin şair ve müzisyenler) gibi bir hayat sürdükleri bilinmektedir. Yaptıkları müzik country veya arkaik blues olarak adlandırılmıştı.

1920’li yıllar klasik blues dönemi olarak bilinmektedir. Bu dönemin en büyük temsilcilerinden biri olan şarkıcı Bessie Smith idi. O dönemlerde ki  büyük caz çalgıcılarının ve ünlü blues sanatçılarının etrafında Chicago’nun Southside‘ında siyahların yaşadığı güney yakası bir caz hayatı doğdu. 10 yıl öncesine kadar Storyville’de olan bir hayattı bu. Ortaya çıkan bu hayat tarzı, New Orleans’ın taşkınlığından eksikti. Lakin bunun yerine Chicago’da anlamsız bir kargaşa ve ırkcılık hat safhadaydı ve bu durum doğal olarak yapılmakta olan müziğe ayna gibi yansıyordu.

Bessie Smith

Southside‘daki caz hayatı sonucunda Chicago stili adıyla bir stil ortaya çıktı. New Orleans stili gençleri, liselileri, kolejlileri, amatörleri öyle bir etkiledi ki stili taklit etmeye çalıştılar. Taklit başarılı olmadı tabi ki çünkü caz müzikte gideni geri getirmeye çalışmak boşa bir çabadır. Lakin başarılı olamayan bu taklit çok değişik bir şekilde yeni bir stil yarattı. Yani Chicago stilini yarattı. Çoğu amatöre göre caz müziğin temeli olan bir çalgı önem kazandı. Yani saksafon. Chicago stili piyano temelli ragtime stilinden sonra ikinci soğuk stil olmuştu. Bu dönemin önemli temsilcilerinden biri de Bix Beiderbecke dir.

Bix Beiderbecke
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here