2003 yılında kurulan Piiz, birkaç kere üye değişikliği yaşasa da varlığını sağlam bir şekilde bu zamana kadar sürdürdü. İlk albümleri Kardem ile 2010 yılında piyasaya giriş yaparak dinleyenlerine on şarkılık başarılı bir albüm dinleten ve her seferinde bir önceki parçalarından farklı soundlar denemenin kendilerine iyi geldiğini düşünen Piiz, yakın zamanda ise Kardem albümünden Yakamoz parçasını daha önceki tarzlarından farklı bir tarz deneyerek Tut ismi ile tekrar dinleyicileriyle paylaştı.

Yaklaşık 17 senedir varlığını sürdüren Piiz grubu ile müzikleri hakkında güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!

1) 2003 yılından bu yana müziğinizi bizlerle paylaşıyorsunuz ama her şeyden önce insan bu kadar uzun süre grubun dağılmamasına hayret ediyor. Bu büyük bir başarı. Bize grubunuzun nasıl kurulduğunu ve bu zamana kadar ayakta durmasının sırrını açıklar mısınız?

Üniversite yıllarında bir araya geldik. 2003 yılında grubu kuran Ahmet dışında hepimiz sonradan dahil olduk. 2006 ve 2008 yıllarındaki değişikliklerden bu yana aynı ekip yola devam ediyoruz. Her birimiz çoğu zaman farklı fikirlere sahip olmamıza rağmen bu fikirlerin bizi yolda tuttuğuna inanıyoruz ve her fikre saygı duyuyoruz. Sanırım yıllarımızın birlikte geçebilmesinin temelinde bu var.

2) Grubunuzun ismi “Piiz” nereden geliyor. Kimin aklına geldi?

Ahmet’in Piiz’i kurduğu günlerde grubun henüz bir ismi yokken bir konser teklifi almışlar. Afiş tasarımı için grubun ismini istemişler ve konsere yalnızca birkaç gün olduğu için, o an içinde bulundukları durumdan esinlenip ismin Piiz olmasına karar vermişler.

3) En son Tut parçanızı dinleyicileriniz ile paylaştınız. Kardem albümünden Yakamoz parçanızın daha alternatif bir versiyonuydu. Acaba tarz değişikliğine mi gidiyorsunuz?

Kariyerimiz boyunca farklı sound denemekten hiç çekinmedik. Gerek Kardem albümümüzde birlikte çalıştığımız Erkan Tatoğlu olsun, gerek Kısmen Renkli albümümüzde çalıştığımız Alişan Göksu olsun, gerek son teklimizde çalıştığımız Cüneyt Çakal olsun… Her seferinde bir öncekinden farklı sound denedik. Değişimin sancılarının bize iyi geldiğine inanıyoruz.

 

4) En son 2016 da Kısmen Renkli albümünüzü paylaştınız ve o günden beri albüm yapmıyor, tekli olarak şarkılarınızı paylaşıyorsunuz. Bu düzen artık bu şekilde mi gidecek yoksa bizi yakın zamanlarda bir albüm bekliyor mu?

Kardem ve Kısmen Renkli bizlere, albüm yapmanın bazı şarkıları ön plana çıkarttığı gibi bazı şarkıların ise hak ettiği değeri görmemesine sebep olduğunu gösterdi ve bu sebeple şarkılarımızı tekli olarak paylaşıyoruz. Ancak bu değişmeyecek bir kanun değil tabii ki. Eğer bu süreçte çok fazla şarkı birikirse belki tek tek çıkarmaya sabredemeyebiliriz. 🙂

5) Vazgeç Gönül coverınız çok başarılı. Hiçbir şekilde eskimiyor ve hatta Spotify’a gelmesi için arada sosyal medyada bunu dile getiriyorlar. Neden Spotify’a gelmiyor, gelir mi?

Bu konuyla ilgili bir sıkıntımız var açıkcası, kısaca bahsedeyim. Biz şarkının buralara geleceğini hiç kestiremeden çalıp söylüyorduk her yerde, hatta öğrenci halimizde 2004 yılında bir de klip çekmiştik. Bir gün Beyaz Show’a çıkacağımız bilgisini aldık ve orada da çalmak istedik şarkıyı. O zamanki menajerimizden Ümit Sayın’ı arayıp izin istemesini rica ettik, o da aradığını ve izin aldığını söyledi. Biz de gönül rahatlığıyla çaldık fakat canlı yayın heyecanıyla Ümit Bey’e teşekkür etmeyi akil edemedik. Bir gün şarkının telif hakki konusunda Ümit Bey’e ulaşmak istedik ve o gün öğrendik ki Beyaz Show öncesi izin falan alınmamış çalabilmemiz için. Biz de yayın esnasında adını geçirmediğimizden ötürü ortaya çıkan sonuç ve bizim yanlışlıkla takındığımız bu tavır Ümit Bey’i rahatsız etmiş ve şarkıyı bizim çalmamıza izin vermemişti. Yani bir gün aramız düzelirse neden olmasın. Sizin aracılığınızla da konuyu bizim açımızdan aydınlatmış olduk, teşekkür ederiz. 😊

 

6) Vazgeç Gönül, Gözyaşlarım Anlatır gibi coverlarınız dinleyiciler tarafından aşırı beğeniliyor. Sadece cover şarkılardan oluşan bir albüm yapma düşünceniz var mı?

Biriken o kadar sözümüz anlatmak istediğimiz o kadar hikayemiz var ki inanın bu konuda kararsızız fakat içinde bulunduğumuz evde kalma süreci tüm bu söz ve hikayeleri derleyip toplamamıza yardımcı oldu. Belki albüm olarak olmasa da tekli halinde bir ya da birkaç cover şarkı paylaşabiliriz. Kim bilir belki de hangi cover şarkımızı paylaşacağımızı canlı performans dinleyicilerimize sorarız. 😊

7) Hadi Denizim’in sözleri neye ithafen yazıldı, nasıl bir anlamı var açıklar mısınız?

Bazı şarkı sözleri muğlak hatta daha doğrusu birden fazla konuya ve anlama işaret edebiliyor. Müziğin hatta daha doğrusu sanatın en sevdiğimiz yanı bu. Şarkı ile her dinleyicinin arasında farklı bir bağ, akıllarda farklı bir hikaye veya hayal var. Bırakalım hayaller ve hikayeler yaşamaya devam etsin.

 

8) Elbette her şarkınız, albümünüz sizin için aynı değerdedir ama illa biri daha ağır basar, daha fazla anlam içerir. Kardem ve Kısmen Renkli albümünüz arasında sizin için en değerli olanı hangisi?

Hepsinin yeri ayrı, birbirinden ayırmak olmaz. 🙂

9) 2010 yılında ilk albümünüz Kardem’i yayınladığınızdan bu yana belirli bir kitleniz var. Sahip olduğunuz kitle ile mutlu musunuz yoksa daha çeşitli bir dinleyici kitlenizin olmasını istiyor musunuz?

Yıllardır bizimle birlikte büyüyen -bir çok anlamda- bir kitlemiz var. Onlarla harika günler yaşadık ve tabii ki gelecek harika günleri birlikte yaşayacağımız bambaşka insanlar tanımak isteriz. 😊

10) Son yıllarda bir çok farklı tarzlarda başarılı gruplar var. Sizin işlerini beğendiğiniz gruplar var mı?

Hepimizin bambaşka müzik zevkleri var, tek tek saymak olmaz şimdi. Fakat yıllardır insanların içinde bulunduğu köşeye sıkıştırılma hissi müzikte de çok farklı ve özgür seslerin ortaya çıkmasını sağladı ve bu durum çok hoşumuza gidiyor.

Piiz olarak röportaj için çok teşekkür ederiz. Sağlıklı günler hepinize!

 

Dinleyenlerin kafasına takılan önemli konuları, gelecek planlarını ve eskileri yad ederek gerçekleştirdiğimiz bir röportaj oldu. Piiz grubuna bizimle gerçekleştirdikleri bu samimi röportaj için teşekkür ederiz.

Piiz grubunun sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın; 

Twitter

Spotify

Instagram 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here