Amerikalı ünlü oyuncu Emma Stone, 6 Kasım 1988 tarihinde Arizona’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren oyunculuğa ilgi duyuyordu. En büyük hayalini gerçekleştirmek için çok çalıştı. Bunun meyvesini ise geçtiğimiz yıl kazandığı ilk Oscar ödülüyle aldı. Sempatikliğinin altında yatan seksapalitesi ilgi çekmesinin en büyük nedenlerinden biri. Doğumundan günümüze dek yaşadığı şeyler ve az bilinenleriyle işte Emma Stone:

1. Gerçek ismi Emily Jean Stone. Emma ismini Screen Actors Guild’a kaydolduğunda seçti çünkü “Emily Stone” için zaten bir kayıt vardı. Mesleki isim olarak ilk önce Riley Stone’u istedi fakat Malcolm in the Middle’da konuk olarak yer aldıktan sonra, annesinin ona verdiği Emma ismiyle daha rahat olduğuna karar verdi. Arkadaşları ve ailesi ise ona Emily diye seslenmeye devam etmekte.

2. İlk sahne deneyimini 11 yaşındayken Phoenix, Arizona’da “Söğütlükte Rüzgâr” oyunuyla yaşadı.

3. Stone 14 yaşındayken, bir tarih dersinde aktris olma tutkusunun artık içine sığmadığını fark etti. Okul gününün sonunda anne ve babasına hayalini kurduğu şeyi anlatmak için eve koştu. Los Angeles’a taşınmasına izin vermeleri için bir PowerPoint sunumu yaptı. Sunumun arka planında ise Madonna’nın ünlü şarkısı “Hollywood” vardı. “Project Hollywood 2004” başlıklı sunumunun bir parçası olarak izleyicilerine mısır dağıtıp, başarılı şovmenlerin örneklerini sundu. Sonuçta plan işe yaradı. Stone ve annesi kısa süre sonra Batı Sahili’ne taşındılar. Stone, bu durumu “Yapmanın en hızlı yoluydu.” şeklinde açıklıyor.

 “Lise eğitimini tamamlama fırsatını kaçırdım ama bu fırsatı kaçırmasaydım şu an olduğum yere gelemezdim.”

4. Anne babasını ikna etmek için bir PowerPoint sunumu hazırlamasının nedeni belki de bilgisayar kurdu olmasıydı. Web tasarımı yapabiliyor ve her şeyi kendi kendine öğreniyordu.

“Ben tam bir bilgisayar ineğiydim. Web siteleri bile yapıyordum. Forumlarda bir sürü arkadaş buluyor, web sitesi yaptırmak isteyenler için bunu bedavaya yapıyordum. İşi öğrenmeye, kendimi geliştirmeye çalışıyordum. Eğer oyuncu olmasaydım, kesinlikle web tasarımcısı olurdum.”

5. Hareketli bir çocuk olan Emma, 7 yaşında jimnastik yaparken iki kolunu da kırdı.

6. Kendisine özgü hırıltılı ve kısık sesi hakkında “Evet böyle çünkü 4 yaşımda sigara içmeye başladım.” diye şakalar yapmaktadır. İşin aslı Emma’nın zor bir bebek oluşudur.

“Annem 6 ay boyunca her gün, her an ağlayan bİr çocukla uğraşmış. Her gün o kadar çok ağlıyor ve çığlık atıyormuşum ki daha bebekken ses tellerimde nodül oluşmaya başlamış.”

7. Stone, 2 yıl boyunca evde özel ders almış. Ders aldığı öğretmenlerinden biri sağır olduğu için işaret dili ile konuşmayı öğrenmiş.

8. Yukarıda gördüğümüz Easy A filmine ait sahnenin çekiminde astım krizi geçirmiş.

“Astımım olduğunu bİlmiyordum. Seks sahnesinin çekimi sırasında yatağın üzerinde saatlerce zıplayıp, çığlık attık. Sonra birden astım krizi geçirdim. Böylece 20 yaşlarımdayken astım hastası olduğumu öğrendim.”

9. Yemek yapma konusunda pek başarılı değilmiş. Geçmişte köpekler için yemek hazırlayan bir işletmede çalışan Emma “Yaptığım kurabiyeler köpekler için bile pek iyi değildi.” diyor.

10. Onu kızıl saçlarıyla görmeye alışmış olsak da aslında kendisi doğal sarışın. Superbad filminin oyuncu seçmelerine katıldığında filmin yapımcısı Judd Apatow, Stone’a bakmış ve sadece “Saçlarını kızıl yap!” deyip çıkmış. İkonik görüntüsüne ve ilk büyük rolüne bu sayede kavuşmuş.

11. 2008 yılında Rainn Wilson ile komedi filmi The Rocker’da yer aldı. Şarkıcı Teddy Geiger’in yer aldığı bir grupta bas gitarist Amelia’yı oynadı. Stone, rol için bas gitar çalmayı öğrendi.

12. Emma kadar güzel ve yetenekli de olsanız bazen elinizden rol kaçırabilirsiniz. Uzun ömürlü olmayan Heroes dizisinin ponpon kızı Clarie Bennet rolünü çok isteyen Emma, rolü kaybetmişti.

13. Stone, çok düşkün olduğu annesinin kanseri atlatması şerefine, annesi ile birlikte bileğine “Blackbird” şarkısına atıfta bulunan bir dövme yaptırdı. Bu şarkı annesinin çok sevdiği The Beatles grubuna ait.

14. Aktif bir sosyal medya kullanıcısı olmayan Emma, en sevdiği sosyal mecranın Pinterest olduğunu söylüyor.

15. Emma, tam üç kez ikonik gece şovu olan SNL’e ev sahipliği yaptı.

16. Hayattaki en büyük idolü Bill Murray. İlham aldığı diğer isimler ise Gilda Radner, John Candy, Charlie Chaplin, Lorne Michaels, Cameron Crowe ve The Beatles.

17. 89. Akademi Ödülleri’nde 14 dalda aday gösterilerek bir rekora da imza attı.

Önümüzdeki günlerde onu yeni yapımlarda seyretmek için sabırsızlanıyoruz.