İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından iki yılda bir düzenlenen İstanbul Bienali bu sene 16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu sene başlığı ”İyi Bir Komşu” olarak belirlenen 15. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü, yerleştirme, heykel, performans ve tiyatro dâhil pek çok sanat türünde çalışmalar yapan Elmgreen & Dragset ikilisi yapacak. Sponsorluğunu ise Koç Holding’in üstlendiği 15. İstanbul Bienali’ne aynı zamanda çok sayıda kurum, kuruluş, uluslararası fon sağlayıcı ve fon kuruluşları da destek veriyor.

Michael Elmgreen ve Ingar Dragset, “iyi bir komşu, ev kavramını farklı açılardan ele alacak: gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda bir aidiyet — bir “kök salmışlık” — duygusunu ortaya çıkaran bir yer. Bu sergi, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştıracak. Böylece, evin nasıl da farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek” dedi.

Birbirine yakın birden fazla mekanda yapılacak olan bienalin basın ön izlemesi 13-15 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Programda sadece sergiler değil; performanslar, film programları ve konuşmalar da yer alacak. Bu sene ”İyi Bir Komşu”, ev ve mahalle kavramlarının tüm dünyadaki değişimine değinecek.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek bienal, birbirine yürüme mesafesinde olan altı mekânda oluşturulacak. Ev ve mahalle temalı sergiler İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı ve ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan sanatçı stüdyosunda gerçekleşecek.

Bienal iki ay boyunca ücretsiz olarak açık olacak. Sergilerin yanında Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünde bir kamusal program hazırlanacak. Açılış ve kapanış haftasında gerçekleştirilecek sempozyumların dışında; bienal kapsamında sorulan sorular etrafında düzenlenen tartışmalar, gösterimler, atölye çalışmaları ve katılımcıların birlikte yemek yapacağı, okuyacağı, müzik yapacağı düzenli etkinlikler yer alacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here