Jay Asher’ın aynı adlı romanından televizyona uyarlanan 13 Reasons Why, 1.sezonuyla özellikle genç izleyiciler tarafından oldukça beğenildi. Netflix de bu ilgiyi göz ardı etmedi ve 2.sezonun onaylandığını duyurarak çekimlerini tamamladı. 31 Mart 2017’de hayatımıza giren bu ilginç dizinin yapımcıları arasında ünlü şarkıcı Selana Gomez de bulunuyor.

Konusuna gelecek olursak; lise öğrencisi Clay Jensen, bir gün okuldan evine döndüğü sırada kendi adına gönderilmiş olan bir kargo paketiyle karşılaşır. Bu paketin içerisinde, 2 hafta önce intihar ederek hayatına son veren sınıf arkadaşı Hannah Baker’ın kaydettiği 13 kaset vardır. Talihsiz genç kız bu kasetlerde, kendisini ölüme sürükleyen olaylardan ve kişilerden bahseder. Hannah’nın talimatına göre herkes kasetleri sonuna kadar dinleyecek ve görevini tamamladıktan sonra bir diğer kişiye devredecektir. Fakat Clay bunları dinlerken duygusal anlamda fazlasıyla zorlanır.

Hikaye geçmişten günümüze doğru anlatıldığı için bol bol flashback sahnesiyle karşılaşıyoruz. Hannah’nın sesinden dinlediğimiz bütün o zorbalıklar, bir şekilde ucundan kıyısından hepimizin hayatına değiyor. Gelin bu dokunaklı dizinin en etkileyici repliklerine hep birlikte göz atalım. (Dikkat! Spoiler içerir!)

 13)

“Merhaba, ben Hannah. Hannah Baker. Doğru duydun. Ayarlarıyla oynama… Bunu hangi cihazda dinliyorsan. Benim. Capcanlı ve stereo. Ne bir geri dönüş vaadi, ne de bir talep ve bu kez kesinlikle rica da yok. Atıştırmalığını al, yerine yerleş. Çünkü birazdan sana hayat hikayemi anlatacağım. Daha doğrusu hayatımın neden bittiğini. Ve eğer bu kasetleri dinliyorsan, sebeplerden birisin.”

12)

“İşte bu bela orada başladı. O gülümsemeyle. O kahrolası gülümsemeyle.”

11)

“Mümkün sanırdım, sevdiğimin okyanusunda yüzebilmeyi.
Mümkün sanırdım, suya dönüşmeden yüzebilmeyi.
Ama durmaksızın yutuyorum hava denen şeyi.
Ayaklarıma bağlı taşlar, bırakmıyor beni.”
 

10)

“Birini sonsuza dek sevmeye söz vermeyi aklım almıyor. Ama bunu yapabiliyorsan da böyle bir şey nasıl bitebilir?”

9)

“Bir kişiye kalbini açıyorsun ve sonunda herkes sana gülüyor.”

 8)

“Ya kötü hissetmemenin yolu sonsuza dek hiçbir şey hissetmemekse?”

7)

“Bunu neden yaptı? Çünkü buradakiler ona b*k gibi davrandı. Kimse kabul etmiyor. Tuvaletleri boyayıp anma köşesi hazırlıyorlar. Çünkü burası böyle bir okul. Herkes çok iyi, ta ki sizi intihara sürükleyene kadar. Er ya da geç gerçekler ortaya çıkacak… Liberty Lisesine hoş geldiniz!”

6)

“Bana ihanet ettiğin için sana kızgın değilim. En başta sana güvendiğim için kendime kızgınım.”

5)

“Clay. Kasklı. Senin adın bu listeye ait değil. Ama hikayemi anlatacaksam burada olman lazımdı. Eğer yaptığım şeyi neden yaptığımı anlatacaksam…. Çünkü sen diğerleri gibi değilsin. Sen farklısın. Kibar, iyi ve terbiyelisin. Senin gibi biriyle birlikte olmayı hak etmedim. Asla hak etmeyecektim. Ben seni mahvederdim. Sorun sende değildi. Bendeydi. Ve başıma gelen her şeydeydi.”

4)

“Hannah seni seviyorum. Seni asla incitmem. Gitmiyorum. Şimdi değil, asla!”

“Neden bunu ben hala hayattayken söylemedin?”  

3)

“Bence kendimi gayet net ifade ettim. Ama kimse beni durdurmaya çalışmıyor. Bazılarınız umursadı. Hiçbiriniz yeterince umursamadı, ben de umursamadım. Ve üzgünüm. Söylenecek başka söz yok.”

2)

 “Herkesin hayatının bensiz daha iyi olacağını düşünmeye başladım. Bu nasıl bir his mi? Bir hiçlik hissi. Derin, sonsuz, ebediyen bomboş bir hiçlik hissi.”

1)  

“Hannah? Hannah neden su hala akıyor? Lanet zeminin her yeri su olmuş. Hannah hadi ama. Hayır, hayır, hayır, hayır! Hadi tatlım sorun yok. Hadi bebeğim, Hannah? Oh canım. Hadi, hadi tatlım. Andy! Hadi, iyisin. İyileşeceksin. Andy! Hadi tatlım sorun yok sen iyisin. Aman tanrım! Hannah! Hayır, hayır!” 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here