Kısa film denince ilk akla gelen festivallerden 13. Akbank Kısa Film Festivali, geçtiğimiz pazartesi günü başladı. Festival 13-23 Mart tarihleri arasında düzenlenecek.

52 ülkeden 1055 kısa filmin başvurduğu ve festivalde bu yıl 37 ülkeden toplam 101 film seyirciyle buluşacak. Her sene yelpazesini biraz daha açan festivalde bu sene ilk kez “Forum” bölümü var. Bu bölümde kısa filmlere senaryo desteği ve çeşitli eğitimler verilmesi hedefleniyor.  Ayrıca “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim”  bölümleri var.

Festivalde bu yıl geçtiğimiz sene hayatını kaybeden İranlı yönetmen Abbas Kiarostami’nin sinemasına yakından bakılacak. Abbas Kiarostami’nin “10 Derste Sinema” belgeseli gösterilecek ve bir de söyleşi gerçekleştirilecek.
Yönetmenin dostu Seifollah Samadian festivalin konuğu olacak. Samadian’ın Kiarostami’yle birlikte yaptığı 76 dakika 15 saniye belgeseli gösterilecek. Ayrıca Abbas Kiarostami ile Martin Scorsese Marakeş’te filmi de “Belgesel Sinema” bölümünde izleyiciyle buluşacak.

Abbas Kiarostami

Festival hakkında ayrıntılı bilgi ve program için : http://www.akbanksanat.com