Doctor Who dizisinde, Doctor rolündeki Peter Capaldi ile vedalaştığımız şu günlerde, kendisinin ne kadar iyi bir oyuncu ve doktor olduğunu kanıtladığı 5 sahneyi sizler için listeledik. İzlemeyenler için spoiler olduğunu belirtelim. Gözyaşınızı silmeniz için peçetenizi de yanınızda bulundurmayı unutmayın.

5- “Who Frowned Me This Face?”

Bildiğiniz gibi 12. Doktor’u biz daha önceden Doctor Who’da görmüştük. 10. Doktor’un Pompei’den, Donna sayesinde kurtardığı o tek ailenin babasıydı. Yeni Doktor dizide daha önce görününce senaristler de üşengeçlik yapmayıp bu durumu bir sebebe bağlamak istemişler. Çok da güzel bağlamışlar. Doktor’un gerekli gördüğü zaman, zamana müdahale edebileceğini hatırlaması için kurtardığı o adamın suratını alması ve evrenin “İstediğin her şeyi yapamazsın ayağını denk al” demesi.

4- “The Man Stops The Monsters”

    Doktor’un kendi ırkını yok ettiğini göz önünde bulundurursak (her ne kadar zorunda da kalsa), diğer türlere karşı bu gösterdiği iyi niyet, beklemediğimiz kadar fazla. Yaşlılığın da etkisiyle, kendine nazik ve bağışlayıcı olmayı sürekli hatırlatan Doktor, bu sefer canavarlara onları uyardığını ve bu dünyanın korunduğunu hatırlatarak duruma müdahale ediyor ve ortam Peter Capaldi’nin oyunculuğuyla şenleniyor.

3- “Heaven Sent”

    Sadece bölümün son sahnesiyle değil bütün bölüm tek başına, “Oyunculuk Nedir? Nasıl Yapılır?” dersi veren Peter Capaldi, bölümün sonunda başına gelen durumu anlaması, anlattığı hikaye, arkada çalan müzik insanı mest ediyor.

2- “12. Doktur’un Rejenerasyonu”

    Her Doktor’un rejenerasyonu üzücü olmuştur, Doktor’un ölmeyi istememesi, başka bir insan olmayı istememesi her Doktor’un başına gelmiş olup, anlaşılabilir bir durumdur. Ancak 12. Doktor için durum biraz farklı oldu bu sefer. Bu sefer ölmemeyi değil, ölmeyi istiyor oluşu, Doktor’un ne kadar yorulduğunu ve yaşlandığını gösteren bir durum. Durum böyle olunca Doktor’un ölmeyi istemesi kimsenin karşı çıkabileceği bir şey değil, o yüzden evrene kıyamayıp, mecburen rejenerasyon geçirmesi, Peter Capaldi’nin mükemmel oyunculuğuyla, insanın hangi duyguyu hissedeceğini bilemediği bir sahne.

1- “The Zygon Inversion”

     Evrenin en büyük savaşını durdurmak için kendi ırkını yok etmek zorunda kalan Doktor’un üstünde bunun etkilerini hiçbir zaman tam anlamıyla görememiştik. Ancak bu kez o derece büyük bir savaşın vereceği acıyı, Peter Capaldi’nin mükemmel oyunculuğuyla anlatan Doktor, savaşın getirdiği çığlıkları ve acıyı hiçbir zaman unutmadığını ve bunu durdurmak için elinden gelen her şeyi yapacağını anlatırken, aslında kendine kızan 12. Doktor’un bu sahnesinin hiçbir zaman unutulacağını sanmıyoruz.

BONUS

50. yıl bölümünde bütün Doktor’ları göreceğimizi zaten tahmin ediyorduk. Ancak Peter Capaldi’yi, yani daha yeni duyurulmuş olan olan Doktor’u göreceğimizi hiç düşünmezken o tüyleri diken diken eden cümleyi duyduk “No sir, all thirteen!” Yüzünün sadece %50’sini görmemize rağmen insanı havaya sokan bir surat ifadesiyle, oynayacağı bölümleri sabırsızlıkla bekleten Peter Capaldi’ye buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here