Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
101

Gerçek ismi Andrew Warhola olan Rus asıllı Amerikalı sanatçı, 60’lı yıllara damgasını vurmuş, pop-art sanatının öncülerinden biri olmuştur. Ressamlığın yanında tasarımcılık, film yapımcılığı, yönetmenlik, yazarlık ve prodüktörlük yapmıştır. Warhol’un çok yönlülüğü ve marjinal yaşamı her zaman dikkat çekmiştir. İnsanlarda çokça merak ve ilgi uyandıran biri olduğu için hayatı pek çok kez filmlere konu olmuştur.

Warhol’un eserlerinden bahsetmek gerekirse, konu olarak genellikle seri üretimi ele almış, örneğin Coca Cola’ya veya Campbell marka bir çorba kutusuna yönelik çalışmalarıyla akıllarda kalmıştır. Hollywood yıldızlarını da resmeden Warhol’un en sevilen resimlerinden biri olan Marilyn Monroe resmi, Warhol’un adını daha çok duyurmasına büyük katkı sağlamıştır.

“Andy Warhol Felsefesi, (A’dan B’ye ve Gerisin Geriye)” kitabını 1975 senesinde yayımlamış olan Warhol, kitapta A ve B arasında geçen konuşmalar için şu cümleleri kullanmıştır: “B vakit öldürmeme yardım eden herhangi biri. B herhangi biri ben de hiç kimseyim. B ve ben. B’ye ihtiyacım var çünkü yalnız olamıyorum.” Sizin için bu kitaptan seçtiğimiz 12 alıntıyla Warhol felsefesi hakkında beraber fikir edinelim.

 1. Eminim ki aynaya bakacağım ve hiçbir şey göremeyeceğim. İnsanlar bana hep ayna diyor, peki bir ayna aynaya bakarsa ne görülür orada?
 2. Herhangi bir şey hayal kırıklığı yaratıyorsa bilirim ki o hiçbir şey değildir çünkü hiçbir şey hayal kırıklığı yaratmaz.
 3. Keşke blucin gibi bir şey icat edebilseydim. Hatırlanmamı sağlayacak bir şey. Kitlesel bir şey.
 4. 60’larda herkes herkesle ilgileniyordu. 70’lerde herkes herkesi yüzüstü bırakmaya başladı. 60’lar kalabalık ve kargaşa idi. 70’ler bomboş.
 5. Ama 1964’te ilk teybimi alana kadar evlenmedim. Karım. Teybim ve ben on yıldır evliyiz. “Biz” dediğim zaman teybim ve ben demek istiyorumdur. Birçok kişi bunu anlamıyor.
 6. İnsanların aşkla öyle çok sorunu var ki, onların Via Veneto’su* olacak, hep kabaran hiç yapışmayan suflesi olacak birini arıyorlar hep.    *:Roma’da mağazaları, kahveleri, otelleriyle tanınan, pahalı ve ünlü bir cadde.
 7. Aşk ve seks yan yana olabilir, seks ve aşksızlık yan yana olabilir, aşk ve sekssizlik de yan yana olabilir. Ama kişiye özel aşk ve kişiye özel seks kötüdür.
 8. Sadece seks filmleri yapmayı özellikle istemedim hiçbir zaman. Gerçek bir seks filmi yapmak isteseydim, bir çiçeğin başka bir çiçeği dünyaya getirişini filme çekerdim. En iyi aşk öyküsü de bir kafesteki iki muhabbet kuşudur.
 9. İnsanlar bütün ömürlerini kremlenerek ve cımbızla tüy yolarak geçirmek istiyorsa bana göre hava hoş çünkü yapacak bir şeyleri oluyor böylece.
 10. Bazen sinirsel bunalım yaşayanlar çok güzel görünebilir çünkü hareketlerinde ya da yürüyüşlerinde narin bir şey vardır. Onları daha da güzel kılan bir hava yayarlar.
 11. Ama ünlü olmak o kadar da önemli değil. Ünlü olmasaydım Andy Warhol olduğum için vurulmazdım.
 12. Sanatçı insanların ihtiyaç duymadığı şeyleri üreten ve bu şeyleri onlara vermenin -nedense- iyi bir fikir olduğunu düşünen kişidir.
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
101

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here