Türkiye’nin Oscar adayı olan “Ayla”, 11. Cape Town Uluslararası Film Festivali’nden ödülle döndü. Güney Afrika’da düzenlenen festivalde, Ayla’yla Mustafa Peresheva “En İyi Kurgu Yönetmeni” dalında ödül aldı.

Türkiye’de 27 Ekim Cuma günü vizyona girmesi planlanan ve Türkiye’nin de Oscar adayı Ayla filmi ilk ödülünü aldı. Film, Kore Savaşı’nda yaşanmış gerçek bir öyküye dayanıyor. Yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, Can Ulkay’ın yönettiği film, Astsubay Süleyman Dilbirliği ve savaşta hayatını kurtardığı minik Ayla’nın hayatından kesitler sunuyor.

Ayla, 25 Ekim’de de Los Angeles’ta Asya Uluslararası Film Festivalinde açılış filmi olarak gösterildi. Oscar kampanyası kapsamında, dün akşam Los Angeles’ta Creative Artist Agency’de (CAA) Akademi ve Golden Globe üyelerine özel bir gösterim gerçekleştirdi. Gösterime filmin oyuncularından İsmail Hacıoğlu, Sinem Uslu, Ayla’yı canlandıran Koreli oyuncu Kim Seol ve gerçek ayla Kim Eunja’nın yanı sıra yapımcı Mustafa Uslu ve yönetmen Can Ulkay da katıldı. Geceye Hollywood Foreign Press (Golden Globe) eski başkanı Aida Takla da katıldı. Ayla filmini ağlayarak izlediğini ve çok beğendiğini ifade eden O’Reilly, filmin Oscar’da ödülü alabileceğinin sinyalini verdi. Film Gösterimi sonrası davetlilere resepsiyon verildi.

Fragman için:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here