Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

”Hangi kentler yıkılırsa yıkılsın
Şiirler getireceğim her zaman sana.” sözlerinin sahibi, edebiyatçı ve aynı zamanda müzisyen Leonard Cohen hakkında neler biliyoruz?

Leonard Norman Cohen, 21 Eylül 1934’te Montreal, Quebec’da doğdu ve 7 Kasım 2016’da Los Angeles’ta hayata gözlerini yumdu. Onun gidişi hem sanat hem de müzik camiasını derinden etkiledi.
Birçok sanatçıya ilham olan Leonard Cohen’i 10 maddede inceledik. Keyifli okumalar!

leonard cohen ile ilgili görsel sonucu1. Tam adıyla Leonard Norman Cohen, 21 Eylül 1934’te Musevi bir ailenin çocuğu olarak Montreal’da doğdu. Kanadalı yazar, şair ve müzisyen olan Cohen’ın, ilk şiir kitabı 1956’da; ilk romanı ise 1963’te yayımlandı. The Favourite Game ve Beautiful Losers adlı iki romanları 3 yıl arayla basılmıştır. Bu sıralarda Cohen’in edebiyatçı kimliği gittikçe müzisyen olma fikrine kayıyordu. Yazdığı şarkılar için lise dönemlerinde öğrendiği gitarını kullanıyor ve hevesi daha da artıyordu.

Ä°lgili resim

2. Cohen’in hayatında dönüm noktası sayılan olay ise folk sanatçısı Judy Collins ile tanışmasıydı. Platonik olarak aşık olduğu Suzanne Verdal için yazdığı şiir onu aslında üne kavuşturdu. Suzanne, şiir olarak 1966’da yayınlandı. Judy Collins ise Cohen’e kayıt yapma sözü vererek bunu gerçekleştirdi. Bu olaydan bir yıl sonra Suzzanne, The Songs of Leonard Cohen’in çıkış parçası oldu.

Ä°lgili resim

3. Leonard Cohen, 32 yaşındayken Kanada’da artık tanınmış bir isimdi. Genç yaşta kitabı sayesinde bütün Avrupa’yı gezecek kadar burs kazanmıştı. Müzik yapmadan önce bu üne sahip olan Cohen sonraları yazdığı şarkılarını New York’un küçük barlarında söylemeye başladığında bir menajer yanına gelip ona şöyle söylemişti: “Bu işler için biraz yaşlı değil misin?” Fakat Cohen, müziğini canlı bir ruh ile yapıyordu.

leonard cohen ile ilgili görsel sonucu

4. Cohen’in erken dönem şarkıları müzikal anlamda Avrupa folk müziğine dayanıyor. Hatta çoğunluğu 1967 yılında çıkmış olan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alır. Ayrıca 1970’lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine yoğunlaşan Cohen’in, 1980’lerden itibaren tipik olarak bas bariton tonda söylediği şarkılarına kadın vokalistlerin ve elektronik bireştiricilerin eşlik ettiğini görmek mümkün.

Ä°lgili resim

5. New Skin for the Old Ceremony (1974) albümünde yer alan Chelsea Hotel #2 adlı parçanın küçük bir hikayesi var.  Cohen, şarkıda bahsedilen ve ilişki yaşadığı kadının Janis Joplin olduğunu yıllar sonra, Janis’in vefatından sonra söylemiş fakat söylediğine de pişman olmuştur.  “Hiçbir zaman metreslerimden ve terzilerimden bahsetmem” diyen Cohen, Janis için ayrıcalık yapmıştır.

Song – Chelsea Hotel

Ä°lgili resim6. Genellikle yazdığı şarkılarda konular din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkiler üzerinde oluyordu. Cohen, şarkıları ve şiirleri ile dönemin birçok şarkıcılarını ve şarkı yazarlarını etkilemeyi başarmıştır. 1000’den fazla sanatçı tarafından eserleri yorumlandı, bununla da kalmadı “Canadian Music Hall of Fame’’ ve “Canadian Songwriters Hall of Fame” olarak kabul edildi. Ülkenin en büyük şeref madalyasına layık görüldü.

 

leonard cohen old ile ilgili görsel sonucu

7. Sonraları hayranları arasında Cohen’in artık albüm yapmayacağı, müziği bıraktığı dedikoduları yayılmaya başladı. Fakat Cohen 1999’da tekrar stüdyoya girdi. İki yıllık bir çalışmanın ardından 2001’de Ten New Songs albümünü yayınladı. 2004’te ise Dear Heather, arada iki konser albümü sonrası son olarak 2012’de Old Ideas albümleri de piyasaya çıkardı.

Ä°lgili resim

8. 10 Mart 2008’te Lou Reed’in yaρtığı biɾ konuşmanın ardından ayrıca “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edilmiş olan Cohen böylece güçlü ve etkileyici sanatçılar arasındaki yerini iyice belgelemiş oldu.

Ä°lgili resim

9. Cohen, ‘So Long, Marianne’, ‘Bird on the Wire’ gibi şarkılarına ilham veren ve lösemi sonucu hayatını kaybeden eski sevgilisi Marianne Ihlen için yazdığı dokunaklı veda mektubu oldukça ilgi çekicidir. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de geniş bir hayran kitlesine sahip Cohen’in Yunan adası Hydra’da 1960’lı yıllarda tanıştığı ve yaklaşık 10 yıl birlikte yaşadığı eski aşkı için yazdığı mektup şu şekildeydi:

Pekala Marianne, çok yaşlandık ve vücutlarımız ayrı düşüyor. Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim. Biliyorum, ardında, sana öylesine yakınım ki elini uzatsan, elime ulaşabilirsin. Ve biliyorsun ki seni her zaman güzelliğin ve bilgeliğin için sevdim. Fakat bu mevzu hakkında daha fazla bir şey söyleme gereği duymuyorum. Çünkü her şeyi biliyorsun. Ama şimdi… Sadece sana iyi yolculuklar dilemek istiyorum. Hoşçakal eski dost, sonsuz aşk, yakında görüşürüz.’’

Song – So Long Marrianne

Song- Bird on the Wire

leonard cohen ile ilgili görsel sonucu

10. 7 Kasım 2016 yılında ünlü şair, şarkı sözü yazarı, romancı ve müzisyen Leonard Cohen, öldüğünde 82 yaşındaydı. Onun ölümü sanat dünyasını yasa boğmuştur. Cohen, The New Yorker dergisine verdiği bir röportajda, “Ölmeye hazırım. Umarım bu söylediğim çok rahatsız edici olmamıştır. Benim için durum bu” demişti.

 

leonard cohen ile ilgili görsel sonucu

 

 

Ünvanlaɾı ve Onuɾ Ödülleɾi

1968’de Cohen İngiliz dilindeki şiiɾ ya da oyun kategoɾisindeki Devlet Genel Ödülü’nü almayı ɾeddetti.

1991’de “Canadian Music Hall of Fame”‘de çalışmaya başladı.

1993’te Yılın Eɾkek Solisti dalında Juno Ödülü kazandı.

1994’te Yılın Şaɾkı Yazaɾı dalında Juno Ödülü kazandı.

1996’da Rinzai Budist Rahibi oldu.

2001’de Ten New Songs isimli albümünün Fɾansa’da 100.000 adetten fazla satılması sebebi ile SNEP Ödülü’nü aldı.

2003’te Кanada’nın en büyük sivil onuɾ madalyası olan “Companion of the Oɾdeɾ of Canada”yı aldı.

2004’te Göɾkemli Кaybedenleɾ “Canada Reads 2005” ödülleɾine aday oldu. Kitaρ seςilip Rufus Wainwɾight taɾafından kazanan olaɾak ilan edilmesinin aɾdından, komite Wainwɾight’ın yeɾine Molly Johnson’ın jüɾiye alındığını duyuɾdu.

2006’ta “Canadian Songwɾiteɾs Hall of Fame”e kabul edildi.

2007’de Heɾbie Hancock’s’un albümü The Joni Letteɾs’ta göɾev alan sanatçılaɾdan biɾi olması sebebiyle Gɾammy Ödülü kazandı.

2008’te “Rock and Roll of Fame”e kabul edildi.

Kitapları

Let Us Compare Mythologies (1956-şiir)

The Spice Box Of Earth (1961-şiir)

The Favorite Game (1963-roman) “Gözde Oyun” olarak Türkçeye çevrildi.

Flowers For Hitler (1964-şiir)

Parasites of Heaven (1966-şiir)

Beautiful Losers (1966-roman)

Selected Poems: 1956-1968 (1968-şiir)

The Energy of Slaves (1972-şiir)

Death of a Ladies’ Man (1977-şiir)

Stranger Music (1993-şiir)

Albümleri

The Songs of Leonard Cohen (1968)

Songs From a Room (1969)

Songs of Love and Hate (1971)

Leonard Cohen: Live Songs (1973)

New Skin for Old Ceremony (1974)

The Best of Leonard Cohen (1975)

Recent Songs (1979)

Various Positions (1985)

I’m Your Man (1988)

Cohen Live (1994)

Ten New Songs (2001)

The Essential Leonard Cohen (2005)

Dear Heather (2004)

Kaynak: 1, 2, 3, 4

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here