“It’s the same old theme
In two thousand eighteen
In your head, in your head, they’re still fightin’ “

The Cranberries grubu ve grubun solisti Dolores O’Riordan, rock müzikten söz açılınca aklımıza gelen ilk isimlerden. Grubun çıktığı ilk günden beri yakaladığı başarı göz ardı edilemeyecek türden. Grup, özellikle 1990’lı yıllarda neredeyse her genci kendine hayran bırakıp, rock müzik tutkunu haline getirmiştir. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler, bu sözü bu sefer 3 başarılı erkeğin arkasında bir başarılı kadın vardır olarak değiştirmemizde bir sakınca yok bizce. Evet, bahsettiğimiz o başarılı kadın Dolores O’Riordan başkası değil. Onun sesinin, şarkılarının ve tarzının bu başarıda büyük katkısı ve emeği vardır. 2018 yılında henüz 46 yaşında, daha yazıp söyleyecek çok şarkısı varken aramızdan ayrılmasaydı belki bu başarı gün geçtikçe büyüyebilirdi. Gerek diğer grup üyelerinin gerek piyasanın erkek egemenliğinin altında kalmadan yoluna devam etmiş bu güçlü kadını yeterince tanıyor muyuz peki? Kimdir bu Dolores O’Riordan? Gelin, hep birlikte bu sorularınıza cevap olalım. Hayatını, başarılarını, sevinçlerini ve hüznünü paylaşalım birlikte. Paylaşıp konuşalım ve onu ölümünden sonra bir kez daha özlemle analım. İşte acısıyla, tatlısıyla Dolores O’Riordanın hayatına dair çarpıcı detaylar. Onu, adını son bilen kişi ölene kadar hiç unutmayacağız!

1) Doğumu

Dolores O’Riordan, 6 Eylül 1971 yılında İrlanda’da dünyaya gözlerini açmıştır. 7 çocuklu kalabalık bir ailede yetişen sanatçı, ailenin en küçüğü olarak müzikle hep iç içe büyümüştür. Yaklaşık 12 yaşından beri kendi şarkılarını yazıp söyleyen O’Riordan, bu yeteneğini ise ilerideki yıllarda kullanma şansı bulup bizi o güzel sesinden mahrum etmemiştir.

2) The Cranberries’e Katılma Serüveni

1989 yılında kurulan Cranberries grubunun bir kadın soliste ihtiyacı vardı ve bu ihtiyacı gazeteye ilan vererek gidermeye karar verdiler. Ve işte grup tamamlanmış, o ilan ile bir keşif çıkmıştı. Bir ilanla gruba katılan Dolores O’Riordan daha sonra dünyanın en ünlü rock sanatçılarından biri olacağını hayal edebilir miydi acaba?

3) The Cranberries’in Başarısı

Grup, hepimizin ergenlik yıllarında avaz avaz söylediği “Zombie” şarkısıyla 90’lı yılların tozunu attırdı. “Everbody Else Is Doing It, So Why Cant We?” adlı albümle dünya listelerinde bir numaraya kadar yükselen grup, totalde yaklaşık 40 milyon albüm satışına ulaşarak rekordan rekora koştu.

4) Grubun Dağılışı

Tarihler 2003 yılını gösterdiğinde grup üyelerinden üzücü bir haber geldi. Neredeyse her grubun sonu gibi -gerçi bu onlar için bir son değildi- hüsranla bitti. Grup, başka fırsatlar yakalamak uğruna dağıldıklarını duyurdu. O’Riordan ise artık bu yolda tek başına devam edecekti. 2007 yılında “Are You Listening?” adlı ilk solo albümünü yayınlayan sanatçı, bu başarısının ardından çok geçmeden 2. albümünü de piyasaya sürdü. Nasıl olsa biz sevenleri onu her haliyle dinlemeye ve sevmeye hazırdık.

5) Yeniden The Cranberries, Hep The Cranberries 

Ve 2009 yılında Dolores, 2. albümünü yayınladıktan kısa bir süre sonra o hep gelmesini beklediğimiz gün geldi. The Cranberries yine, yeni ve yeniden bir aradaydı. Artık onları hiçbir şey tutamazdı. Ta ki 2018 yılına kadar.

6) Özel Hayatı 

Şimdi grubu ve müzik kariyerini bir kenara koyup biraz onun özel hayatından bahsedelim. Eski menajer Don Burton ile 1994 yılında hayatını birleştiren O’Riordan‘ın bu evlilikten 3 tane çocuğu dünyaya gelmiştir. Çift, çocuklarıyla birlikte Kanada’da yaşıyordu ta ki birlikteliklerini bitirme kararı alana kadar. 2014 yılında bu güzel birliktelik sona ermiştir.

7) Çocukluk Travması 

2013 yılında kendisi için çok zor olan bir röportaj vermiştir. Bu röportajda çocukluk yıllarında yaşadığı bir olayı itiraf etmiştir. Çocukken tacize uğradığını, bu olaydan sonra depresyona girerek anoreksiya (yeme bozukluğu) adlı rahatsızlığının ortaya çıkışını ve o dönemlerde nasıl kendinden nefret ettiğini anlatmıştır. O kötü zamanların izlerinin kurtarıcısının ise çocukları olduğunu dile getirmiştir.

8) Depresyonun İlerleyişi ve Bipolar Bozukluk

İşler onun için artık gün geçtikçe kötüleşmeye ve depresyon onu iyice ele geçirmeye başlamıştı. 2013 yılında intihara kalkıştığını açıklayan sanatçıya 2015 yılında bipolar bozukluk teşhisi konulmuştu. 2017 yılında İngiltere ve Amerika turnelerine çıkan The Cranberries grubu, Dolores’in rahatsızlıkları nedeniyle maalesef turneyi yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

9) Ölümü

Her şey biraz olsun yolunda gibiydi ya da öyle görünüyordu demek daha doğru olabilir. 15 Ocak 2018 tarihinde tüm dünya onun ölüm haberiyle sarsıldı. Hiç beklenmeyen bu haberle, hayranları resmen yas ilan etti. Şimdi elimizde ondan geriye kalan, dinlemeye doyamadığımız sayısız şarkısı kaldı.

10) Zombie Yeniden Dillerde

Sayısız şarkısı vardı ama Zombie adlı şarkısı nedense hep ayrı bir yere sahipti. O da bunu biliyor, hissediyordu. Bunun içinde o çok sevdiğimiz şarkısını Bad Wolves grubuyla yeniden seslendirecek, bize yeniden tek şarkılık bir müzik şöleni yaşatacaktı. Ölümünün üstünden çok geçmeden Bad Wolves grubu bu hayali Dolores olmadan gerçekleştirdi. Şarkı onsuz yeniden dile geldi ve hatta grup şarkıyı bir kliple de taçlandırdı. Şarkının yeni halinin geliri ise Dolores O’Riordan’ın çocuklarına bağışlandı. İşte o muhteşem şarkının video klibi. İzlemeden geçmeyin deriz.

Yazımızı onun sözleriyle bitiriyoruz:

“Hayatın para ve ünle ilgisi olmadığını anladım. Hepsi çöp. Sevgi en önemli şey”

Kaynak 1, 2,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here