Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

K-Pop, İngilizce Korean Pop’un kısaltması olan Güney Kore’ye özgü müzik türü. İlginç figürleri ve danslarıyla her geçen gün hayran kitlesini katlayan ve ülkeye her geçen yıl daha çok turist gelmesini sağlayan bu müzik türüne biraz yakından bakalım.

1-Batı Müziğinin Etkisiyle Doğdu

Kore Savaşı sonrasında Amerikan askerlerinin Güney Kore’de bulunduğu dönemde iki ülke arasındaki kültürel etkileşim filizlenmiştir. Amerika’nın kendi askerlerini eğlendirebilmek için ülkeye ünlü performans sanatçılarını göndermesiyle Güney Kore pop kültürü, Batı pop kültüründen etkilenmeye başlamıştır.

2-90’lı Yılların Başında Yükselişe Geçti

1990’lı yılların başında bir yetenek yarışmasıyla keşfedilen Seo Taiji and Boys isimli grup yarışmayı en düşük puanla bitirdi.Buna karşın Mtv’nin grup hakkındaki yorumu “Bir daha K-Pop eskisi gibi olmayacak” oldu. Seo Taiji and Boys’un ardından grubun izinden gelen pek çok grup da türedi. 2000’li yılların başında müzisyenlerin şarkılarını İngilizce yapmaya başlamasıyla da tüm dünyaya yayılan bir tür halini aldı.

3-Benzersiz Koreografiler

K-Pop’ta koreografiler akım haline gelmiştir. Gruplar, kliplerinin ardından pratik dans videolarını yayınlar, bu dans videolarını bekleyen hayranları da hemen çalışmaya başlar ve grup kadar başarılı dans performansları sergiler.

4-Fan Kavramına Yeni Bir Soluk

Bize fan kavramını gerçekten anlatan K-Pop hayranlarının sevgisi öylesine büyüktür ki hayran oldukları sanatçı için aralarında para toplayıp araba alan, hatta onlar için intihara kalkışanlar bile var.

5-Gangnam Style Rekor Kırdı

2012 yılında Psy tarafından çıkarılan “Gangnam Style” isimli şarkı 3 milyarı aşkın izlenmesiyle Youtube izlenme rekorunu elinde bulunduruyor.

6-Ülkede K-Pop Sanatçısı Yetiştiren Pek Çok Şirket Var

Küçük yaşlarında şirketler tarafından keşfedilen yetenekler, yıllarca süren ses, dans, dil ve birçok görgü kuralını içeren eğitimlerini tamamlamalarının ardından “idol” adı verilen sanatçılar olmak için hazır duruma gelirler.

7-Türkiye’de Büyük Bir Hayran Kitlesi Var

2011 yılında Kore Kültür Merkezi’nin Ankara’da ofis açmasıyla ülkemizde tanınmaya başlayan K-Pop’un Türkiye’de 150 binin üzerinde hayran kitlesi olduğu bilinmektedir. 2013 yılında Ülker Arena’da konser veren K-Pop gruplarını yaklaşık 10 bin seyirci izlemiştir.

8-Ağırlıklı Olarak Ergenlik Çağındaki Gençler Tarafından Dinleniyor

K-Pop 2010 yılından itibaren özellikle ergenlik çağındaki gençlerin gözdesi. Bunun yanında 20’li yaşlardaki kadınlar ve daha az oranda da 30’lu yaşlardaki kadınlar tarafından tercih ediliyor.

9-Yabancı Şarkı Yazarları ve Prodüktörlerin de İlgisini Çekmiş Durumda

Amerikan hip-hop kültüründen pek çok isimle kayıtlar yapmaya başlayan K-Pop şarkıcıları Akon’dan Snoop Dogg’a pek çok isimle çalıştığı gibi şarkı yazarları da genelde İsveç ve Norveç’ten oluyor.The Wall Street Journal ise bu durumu “Amerikan vuruşlarıyla İskandinav şarkı yazma tarzlarının birleştiği bir şey” olarak tanımlıyor.

10-Google da Kayıtsız Kalamadı

Dünya genelinde milyonlarca gencin K-Pop dinlemesine kayıtsız kalamayan Google, Youtube’da yalnızca K-Pop’a yer veren bir kanal kurmayı planladıklarını açıkladı.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here