1996 yılında kurulmuş ve bu zamana kadar en sevilen müzik gruplarından biri olmayı başarmış Coldplay grubunun solisti ve bu grubun oluşmasının en büyük etkeni olan Chris Martin ile karşınızdayız. İşte Chris Martin hakkında bilmeniz gerekenler… İyi okumalar!

1. Gerçek adıyla Christopher Anthony John “Chris” Martin; 2 Mart 1977’de İngiltere’de doğdu. İngiliz şarkıcı-şarkı yazarı, piyanist, gitarist ve vokalistliğini yaptığı Coldplay grubunun kurucularındandır.

2. Chris Martin, University College London’dan Antik Dünya Çalışmaları Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitedeyken gelecekteki Coldplay grup arkadaşları Jonny Buckland, Will Champion ve Guy Berryman‘la tanıştı.

3. Coldplay 1996 yılında kuruldu. Ancak orijinal adı değildi. Başlangıçta Pectoralz deniyordu ve daha sonra Starfish olarak değiştirildi. “Coldplay” ismi, o bölgede öğrenci olan Tim Crompton tarafından önerildi.

4. Martin ve Coldplay’i etkileyen en önemli grup, İskoç rock grubu Travis oldu.

5. Martin, aynı zamanda bir solo artist olarak Embrace “Gravity” ve Jamelia (“See It in a Boy’s Eyes” Coldplay’in yapımcısı Rik Simpson ile birlikte yazıldı.) şarkılarının yazılmasında ve bestelenmesinde de görev aldı.

6. Chris Martin, 2004’ün sonlarında, Band Aid 20 grubunun “Do They Know It’s Christmas?” single’ında vokaller arasında yer aldı.

7. Chris Martin, Başkan George W. Bush ve Irak’taki savaşın sesli eleştirmeniydi.

8. Chris Martin, 2003 yılında Coldplay’in bir konseri sonrasında tanıştığı aktris Gwyneth Paltrow ile evlendi. Martin, Paltrow’un babası öldüğü zaman onu daha iyi hissettirmek için “Fix You” şarkısını yazdı.

9. Chris, şimdiye kadar yazılan en güzel şarkının “Nightswimming” olduğunu söylüyor.

 

10. Chris Martin’in Oasis ve Muse, İrlanda pop grubu Westlife, İngiliz pop grupları Girls Aloud ve Take That ve Kanada indie rock grubu Arcade Fire hayranı olduğu biliniyor.

Son olarak listemizi Coldplay’in bir şarkısıyla bitirelim.

Kaynak: 1,2,3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here