Dünya çapında Diva ya da Kraliçe denince akla gelen ilk isim olan Beyoncé, gerek sahne şovlarıyla gerek sesiyle birçok insanın sevgisini ve saygısını kolaylıkla kazanıyor. Kraliçe’nin Houston’daki St. Mary’deki Montessori Okulu’nda dans dersleriyle başlayan şahane kariyeri yaklaşık otuz yıldır sürüyor. Destiny’s Child albümleri, altı solo albümü, sürüsüne bereket dünya turu, 22 Grammy ödülü ve bir dizi başka dallardan ödüllerin sahibi.

Beyoncé ve dans öğretmeni Darlette Johnson.

Beyoncé’nin çocukken dans öğretmeni olan Darlette Johnson, onun vokal yeteneğini nasıl keşfettiğini 2006 yılında Ellen DeGeneres Show’da anlatıyor: “Etrafı süpürürken bir şarkıyı ritimsiz bir şekilde mırıldanıyordum ve Beyoncé benim için şarkıyı bitirip o noktaya çıktı. Şok olmuştum ve ondan tekrar söylemesini istedim.” diyor. “Çok utangaç bir kızdı. 6 ya da 7 yaşlarındayken ailesi onu almaya geldiğinde onlara ne kadar güzel şarkı söylediğinden bahsettim. Onu şarkı söyleme ve dans yarışmalarına sokmama izin verdiler ve endüstri o zamandan beri asla aynı olmadı.”

Beyoncé’yi belki de şu an geldiği noktada bu kadar başarılı yapan şey, kendi kişisel hayatı ve görüşleri üzerine olan şarkılarını korkusuz bir biçimde bizlere sunmasıydı. Şarkılarında genel olarak cinsiyet eşitliği üzerinde duran Beyoncé, alttan alta dinleyenlerine feminist düşüncelerini benimsetti. Yarattığı farkındalık, Beyoncé’nin tam da hedeflediği üzere, kadınların kendilerine olan saygılarını tekrar kazanmalarının önünü açtı. Tutturduğu bu çizgide savunduğu eşitlikçi görüşü bazen doğrudan, bazen de alt metin olarak bize vermeyi ihmal etmedi.

1) “If I Were a Boy”, I am… SASHA FIERCE

Beyoncé’nin üçüncü ve en başarılı solo albümünde yer alan If I Were a Boy, Beyoncé tarzı kadın gücünün ortaya konulduğu bir hit parçadır. Beyoncé bu şarkı hakkında, “Erkekler kesinlikle ”..Kadınlar olarak ne kadar güçlü olduğumuz ve haklarımızı bilmemiz gerektiği şarkılarımda bahsettiğim yegane şeydir. Müziğim her zaman kadınlar içindir. Erkekleri seviyorum, ama biliyorsunuz ki albümde erkeklerle ilgili çok fazla aşk şarkısı söyledim ve iyi bir erkek bulduğunuzda, iyi bir erkeğe sahip olursunuz. Ama bir erkek yerine küçük bir oğlan bulduğunuzda, tıpkı çocuk gibi bazen çağrılmaya, seslenilmeye ihtiyaçları olduğunu görürsünüz. Bu yüzden şu an bu kaydı yapıyorum.” diyor.

2) “Irreplaceable”, B’Day

Beyoncé birtakım baladlar kaydetmiş olsa da, Irreplaceable radyoda yavaş olan şeylerle ilgiliydi. Bir country şarkısı olarak yazılmış olmasına rağmen, Bey onu radyo dostu bir R&B parçasına dönüştürdü. Irreplaceable; denetleyici ve liderlik rolüne sahip erkek klişesinin üzerine oynayarak toplumsal değişimin temellerini atarken, kızların nasıl güçlü ve bağımsız bireyler olduğunu gösteriyor. Şarkının klibi de toplumsal değişimi aynı şekilde ortaya koyuyor. Klip, sadakatsiz bir adam ile yaşadığı ayrılığı ve onu nasıl kapı dışarı ettiğinden bahsediyor.

3) “Independent Women, Pt. 1”, Survivor

Dünyadaki feminist söylemin en yaygın olduğu konulardan biri, kadınların ekonomik bağımsızlığı meselesidir ve aynı endişenin Independent Women aracılığı ile analiz edildiğini görebiliriz. Örneğin, Destiny’s Child’ın bu şarkısının ana fikri, “Kendi paramı kendim kazanıyorum, kendimi maddi olarak destekleyebilirim ve bundan gurur duyuyorum.” şeklinde özetlenebilir. Sahip oldukları her şeyi listelemeye başlıyorlar ve onları kendileri satın aldıkları için kendilerine teşekkür etmeyi sürdürüyorlar nakarat boyunca.

4) “6 Inch”, Lemonade

Beyoncé’nin simgesel yapısının temeliyle kültürel açıdan önemli olan Lemonade albümü Jay Z ile evlenmesi hakkında. Albümde sık sık ilişkilerinin en yıkıcı ve savunmasız yönlerini işliyor ve bu şarkıda da, kazandığı her şeyi durmadan, yorulmadan çalışmasına bağlıyor. Şarkıda, onu destekleyici bir adama ihtiyacı olmadığını, kendi başına da gayet iyi olduğunu söylüyor.

5) “Run the World (Girls)”, 4

Şarkı ağırlıklı olarak kadınların güçlenmesi ile ilgilidir. Klipte Beyoncé çok sayıda destekçiye sahiptir, destekçileri Beyoncé’nin  arkasında durarak onun her adımını izlerler. Şarkı, feminist bir marş olarak kabul edildiği için her sene Uluslararası Kadınlar Günü’nde trend oluyor. Run the World (Girls), güçlendirilmiş lirik içeriğiyle canlandırıcı şarkılarından biridir. Şarkının başlığı ve sözleri, kadınların güçlenmesini teşvik eden bir mesaj taşır.

6) “Survivor”, Survivor

Bu şarkı, kadınların sadece erkeklerle birlikte oldukları zaman hayatta kalabilecekleri mesajının reddidir. Kişisel ilişkilerinde, kariyerlerinde veya ailelerinde olsun, sıkıntı çeken kadınlar için bir marş niteliği taşır. İlişkilerimiz ya da uğraştığımız şey her ne ise gittikçe kötüye gidebilir ama bu bizim için bir son demek değildir. Destiny’s Child’a göre bu hayatta kalma mücadelesi şarkıda şu sözler ile desteklenir:

“Ben hayatta kalanım,
Pes etmeyeceğim.
Durmayacağım,
Daha sıkı çalışacağım.”

7) “Pretty Hurts”, Beyoncé

Erkekler yataktan uyandıkları gibi dolaşabilirler, basit bir tişört ve pantolon ile görünüşlerini tamamlarlar ve kimse onlara bir şey demez. Ama bir kadın açısından durum böyle değildir. Her zaman güzellik standartlarına uyma zorunlulukları varmış gibi dolaşmak zorundadırlar. Aksi takdirde her hareketleri toplumun gözüne batar. “Mükemmellik ulusumuzun bir hastalığıdır,” diyerek bu argümanı destekleyen Beyoncé, standartlara ayak uydurma aşamasındaki bütün o ihtişamlı ve parlak şeylerin eninde sonunda kişiye gerek fiziksel ama çoğunlukla ruhsal zarar vereceğini söyler.

8) “Single Ladies (Put a Ring on It)”, I am… SASHA FIERCE

Şarkıda Beyoncé bağlılık belirtisi olan yüzük için sabırsızlanıyormuş gibi görünüyor ama dürüst olmak gerekirse hiçbir erkeğe bağlı değil. Jay Z’ye bile değil.

9) “Sorry”, Lemonade

Kadınlar kim oldukları ya da ne hissettikleri için asla özür dilememelidir. Beyoncé bunu size hatırlatmak için burada, çünkü siz buna değersiniz. “Seni düşünmüyorum / Orta parmaklar havaya, elleri yukarıda tut. Suratının ortasına salla, söyle ona, çocuk, hoşça kal.” Ve bugünün erkek saçmalıklarını içeren daha iyi bir marş olmamıştı.

10) “***Flawless”, Beyoncé

Şarkının ilerleyen bölümlerinde Nijerya doğumlu feminist yazar Chimamanda Ngozi Adichie’nin TED Talk’ta yaptığı feminist konuşmaya yer verilmiş:

Kızlara kendilerini küçültmelerini, kendilerini küçümsemeyi öğretiyoruz.
Kızlara şöyle diyoruz: “Hırslı olabilirsiniz, ama çok fazla değil.
Başarılı olmayı hedeflemelisiniz, ancak çok fazla değil.
Aksi halde, erkeği tehdit etmiş olursunuz. ”
Kadın olduğum için evlenmeyi arzuluyor olmam bekleniyor.
Hayatımda karar verirken evliliğin her zaman en önemli şey olduğunu aklımda tutmam bekleniyor.
Şimdi, evlilik bir neşe kaynağı ve karşılıklı destekli.
Ama neden kızlara evlenmelerini hedeflerken erkeklere aynı şeyi öğretmiyoruz?
Birbirlerini rakip olarak görmeleri için kızları yetiştiriyoruz.
İyi bir şey olabileceğini düşündüğüm işler ya da başarılar için değil.
Erkeklerin ilgisi için.
Kızlara, erkeklerin olduğu gibi cinsel varlık olamayacaklarını öğretiyoruz.
Feminist: cinsiyetlerin sosyal, politik ve ekonomik eşitliğine inanan bir kişi.

Bu feminist kelimeler Beyoncé’nin videolarıyla çelişiyor olabilir. Sanırız ne yaptığını, bizleri ne kadar güçlendirdiğini ve popüler kültürün normlarının ne kadar sürdürdüğünü düşünmemizi istiyor. Ve yine de, hem seksi hem de feminist olabileceğimizi düşünmemizi istiyor.

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here