Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Dünya çapında Diva ya da Kraliçe denince akla gelen ilk isim olan Beyoncé, gerek sahne şovlarıyla gerek sesiyle birçok insanın sevgisini ve saygısını kolaylıkla kazanıyor. Kraliçe Bey’in Houston’daki St. Mary’deki Montessori Okulu’nda dans dersleriyle başlayan şahane kariyeri yaklaşık otuz yıldır sürüyor. Destiny’s Child albümleri, altı solo albümü, bir avuç dolusu dünya turu, 22 Grammy ödülü ve bir dizi başka sektörden oluşan ödüllere sahip.

Beyoncé ve dans öğretmeni Darlette Johnson

Başarı dolu hayatına kapı açan olayı Beyoncé’nin çocukken dans öğretmeni olan Darlette Johnson, onun vokal yeteneğini nasıl keşfettiğini 2006 yılında Ellen DeGeneres Show’da anlatıyor: “Etrafı süpürürken bir şarkıyı ritimsiz bir şekilde mırıldanıyordum ve Beyoncé benim için şarkıyı bitirip o noktaya çıktı. Şok olmuştum ve ondan tekrar söylemesini istedim.” diyor. “Çok utangaç bir kızdı. 6 ya da 7 yaşlarındayken ailesi onu almaya geldiğinde onlara ne kadar güzel şarkı söylediğinden bahsettim. Onu şarkı söyleme ve dans yarışmalarına sokmama izin verdiler ve endüstri o zamandan beri asla aynı olmadı.”

Beyoncé’nin belki de şu an geldiği noktada onu bu kadar başarılı yapan şey kendi kişisel hayatı ve görüşleri üzerine olan şarkılarını korkusuz bir biçimde bizlere sunmasıydı. Şarkılarında genel olarak cinsiyet eşitçiliği üzerinde duran Beyoncé, alttan alta dinleyenlerine feminist düşüncelerini benimsettirdi. Yarattığı farkındalık, tam istediği gibi kadınların kendilerine olan saygılarını tekrar kazandırdı. Tutturduğu bu çizgide savunduğu eşitçi görüşü bazen direk, bazen de alt metin olarak bize vermeyi ihmal etmedi.

1) “If I Were a Boy”, I am… SASHA FIERCE

Beyoncé’nin üçüncü ve en başarılı solo albümünde yer alan If I Were a Boy, Beyoncé tarzı kadın gücünün ortaya konulduğu diğer bir hit parçadır. Beyoncé bu şarkı hakkında “Erkekler kesinlikle ‘Tamam, o bunu neden tekrar yapıyor?’ gibi düşünüyorlar. Ancak, kadınlar olarak ne kadar güçlü olduğumuzu ve yetkilerimizi bilmemiz konuştuğum tek şeydir. Müziğim her zaman kadınlar içindir. Erkekleri seviyorum, ama biliyorsunuz albümde erkeklerle ilgili çok fazla aşk şarkısı söyledim ve iyi bir erkek bulduğunuzda, iyi bir erkeğe sahip olursunuz. Ama bir erkek yerine küçük bir oğlan bulduğunuzda, tıpkı çocuk gibi bazen çağırılmaya, seslenilmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden şu an bu kaydı yapıyorum.”

2) “Irreplaceable”, B’Day

Beyoncé birtakım baladlar kaydetmiş olsa da, Irreplaceable radyoda yavaş olan şeylerle ilgiliydi. Orijinal olarak bir country şarkısı olarak kaleme alınmasına rağmen, Bey onu radyo dostu bir R&B tarzına dönüştürdü. Irreplaceable denetleyici, liderlik rolüne sahip erkeklerin toplumsal klişesini değiştirerek toplumsal değişimi ortaya çıkarırken, kızların nasıl güçlü, bağımsız bireyler olduğunu öğretti. Beyoncé’nin şarkıya olan klibi de toplumsal değişimi aynı şekilde ortaya koydu. Müzik videosunda sadakatsiz bir adamdan ayrılışlarını ve şimdi onu nasıl kapı dışarı ettiği hakkında konuşuyor.

3) “Independent Women, Pt. 1”, Survivor

Dünyadaki feminist söylemin en yaygın olduğu konulardan biri, kadınların ekonomik bağımsızlığı meselesidir ve aynı endişenin Independent Women aracılığı ile analiz edildiğini görebiliriz. Örneğin, Destiny’s Child’ın bu şarkısının ana fikri, “Kendi paramı kendim kazanıyorum, kendimi maddi olarak destekleyebilirim ve bundan gurur duyuyorum.” şeklinde özetlenebilir. İlk nakaratta söylenen “Kendi elmaslarımı ve yüzüklerimi aldım. […] Kendi eğlencemi ve faturalarımı ödüyorum.” Sahip oldukları her şeyi listelemeye başlıyorlar ve onları kendileri satın aldığı için sadece kendilerine teşekkür etmeyi sürdürüyorlar nakarat boyunca.

4) “6 Inch”, Lemonade

Beyoncé’nin simgesel yapısının temeliyle kültürel açıdan önemli olan Lemonade albümü Jay Z ile evlenmesi hakkındadır. Sık sık ilişkilerinin en yıkıcı ve savunmasız yönlerini tasvir ediyor ve şarkısında da, kendisinin her bir dolar değerinde olduğunu ve kazandığı her şeyi durmadan, yorulmadan çalışmasına bağlıyordu. Onu destekleyici bir adama ihtiyacı olmadığını, kendi başına gayet iyi olduğunu söylüyordu.

5) “Run the World (Girls)”, 4

Şarkı ağırlıklı olarak kadınların güçlendirilmesi ile ilgilidir ve klipte Beyoncé çok sayıda destekçiye sahiptir. Arkasında durarak onun her adımını izlerler ve takip ederler. Her söyleğini de kafa sallayarak onaylarlar. Şarkı, feminist bir marş olarak kabul edildiği için her sene Uluslararası Kadınlar Günü’nde trend oluyor. Run the World (Girls), güçlendirilmiş lirik içeriğiyle canlandırıcı şarkılarından biridir. Şarkının başlığı ve sözleri, kadınların güçlendirilmesini teşvik eden, rahatsız etmeyen bir mesaj taşır.

6) “Survivor”, Survivor

Bu şarkı, kadınların sadece erkeklerle birlikte oldukları zaman hayatta kalabilecekleri bir mesajın reddidir. Kişisel ilişkilerinde, kariyerlerinde veya ailelerinde olsun, sıkıntıdan geçen kadınlar için bir marş niteliği taşır. İlişkilerimiz ya da uğraştığımız şey her ne ise gittikçe kötüye gidebilir ama bu bizim için bir son demek değildir. Destiny’s Child’a göre bu hayatta kalma mücadelesi şarkıda şu sözler ile desteklenir;

“Ben hayatta kalanım,
Pes etmeyeceğim.
Durmayacağım,
Daha sıkı çalışacağım.”

7) “Pretty Hurts”, Beyoncé

Erkekler yataktan uyandıkları gibi dolaşabilirler, basit bir t-shirt ve pantolon ile görünüşlerini tamamlarlar ve kimse onlara bir şey demez. Ama bir kadın açısından durum böyle değildir. Her zaman güzellik standartlarına uyma zorunlulukları varmış gibi dolaşmak zorundadırlar. Aksi takdirde her hareketleri toplumun gözüne batar. “Mükemmellik ulusumuzun bir hastalığıdır.” diyerek bu argümanı destekleyen Beyoncé, standartlara ayak uydurma aşamasındaki bütün o ihtişamlı ve parlak şeylerin eninde sonunda kişiye gerek fiziksel ama çoğunlukla ruhsal bir zarar vereceğini söyler.

8) “Single Ladies (Put a Ring on It)”, I am… SASHA FIERCE

Şarkıda Beyoncé bağlılık belirtisi olan yüzük için sabırsızlanıyormuş gibi görünüyor ama açık olmak gerekirse hiçbir erkeğe bağlı değil. Jay Z’ye bile değil.

9) “Sorry”, Lemonade

Kadınlar kim oldukları ya da ne hissettikleri için asla özür dilememelidir. Beyoncé bunu size hatırlatmak için burada: Siz buna değersiniz. “Seni düşünmüyorum / Orta parmaklar havaya, elleri yukarıda tut. Suratının ortasına salla, söyle ona, çocuk, hoşça kal.” Ve bugünün erkek saçmalıklarını içeren daha iyi bir marş olmamıştı.

10) “***Flawless”, Beyoncé

Şarkının ilerleyen bölümlerinde yer alan Nijerya doğumlu feminist yazar Chimamanda Ngozi Adichie’nin TED Talk’ta yaptığı feminist konuşmaya yer verilmiş:

Kızlara kendilerini küçültmelerini, kendilerini küçümsemeyi öğretiyoruz.
Kızlara şöyle diyoruz: “Hırslı olabilirsiniz, ama çok fazla değil.
Başarılı olmayı hedeflemelisiniz, ancak çok fazla değil.
Aksi halde, erkeği tehdit etmiş olursunuz. ”
Kadın olduğum için evlenmeyi arzuluyor olmam bekleniyor.
Hayatımda karar verirken evliliğin her zaman en önemli şey olduğunu aklımda tutmam bekleniyor.
Şimdi, evlilik bir neşe kaynağı ve karşılıklı destekli.
Ama neden kızlara evlenmelerini hedeflerken erkeklere aynı şeyi öğretmiyoruz?
Birbirlerini rakip olarak görmeleri için kızları yetiştiriyoruz.
İyi bir şey olabileceğini düşündüğüm işler ya da başarılar için değil.
Erkeklerin ilgisi için.
Kızlara, erkeklerin olduğu gibi cinsel varlık olamayacaklarını öğretiyoruz.
Feminist: cinsiyetlerin sosyal, politik ve ekonomik eşitliğine inanan bir kişi.

Bu feminist kelimeler Beyoncé’nin videolarıyla çelişiyor olabilir. Sanırız ne yaptığını, bizleri ne kadar güçlendirdiğini ve popüler kültürün normlarının ne kadar sürdürdüğünü düşünmemizi istiyor. Ve yine de, hem seksi hem de feminist olabileceğimizi düşünmemizi istiyor.

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here