Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

1966 yılında Amerika’da Siyahların haklarını korumak için kurulan ve tarihte silinmeyen izler bırakan Kara Panter Partisi‘nin önemli temsilcilerinden biri olan Angela Yvonne Davis, ABD’li insan haklaɾı savunucusu, yazar, feminist, vegan, hümanist kimliklerinin yanı sıra FBI’ın “ABD’de en çok aranan 10 suçlu” listesinde yer almasıyla birlikte tarihin büyük direnişçilerinden birisidir. Angela Davis, yazdığı kitaplarla ve yaptığı konuşmalarla Amerikan siyahilerinin özgürlüğünü temel amaç edinmesinin yanı sıra demokrasi, devrim, özgürlük ve insan hakları gibi önemli konulara değinerek başarılı ve direnişçi kimliğini ispatlamıştır. Angela Davis’in ufuk açan kitaplarından ve konuşmalarından alıntıladığımız sözlerini sizler için derledik.

Keyifli Okumalar!

1-”Bencilliğin, ırkçılığın, şovenizmin ve bütün hakları ellerinde tutan küçük grupların bulunmadığı bir dünya yaratmak bizim görevimiz. Dünya insanlarındır, bir arada yaşamaları, sevmeleri ve yaratmaları için.”

2-”Çoğu insan aslında yedikleri şeyin bir hayvan olduğu üzerine kafa yormaz. Bir biftek veya tavuk eti yediklerinde, bu hayvanların sırf insanlar onları tüketebilsin diye ne büyük acılar çektikleri akıllarının ucundan geçmez.”

3-“Dünyayı temelinden dönüştürmek mümkünmüş gibi davranmalısınız. Ve her zaman bunu yapmak zorundasınız.”

4-”Çünkü halk, direnişinin yalnızca bir sembolü değil, bir insan hayatını, yiğit bir insanı kurtarmak için olduğunu bilmektedir. Onlar hayat için mücadele ediyorlar, ölüm için değil. İnsanca olan insanlık dışı olanı yenecektir!”

5-”İnsan düşüncesi duvarlar, parmaklıklar, tüfekler ve muhafızlarla sınırlandırılamaz. Ve insanlar daima güzelliklerinin, haysiyetlerinin temeli olan fikirleri gerçekleştirmek için savaşacaklardır.”

6-”İnsanoğlunun güzelliği ve haysiyeti onu sadece fiziksel bir
varlık olmaktan kurtaran insanlık duygusundan, insanlığın
bir parçası olduğunun bilincine varmış olmasından ileri gelir.
Sömürü düzeni bu duyguyu baskı altında tutamaz.”

7-”Tüm o yediklerimiz çok ama çok büyük bir zulmü maskeliyor. Bu ülkede tavukların endüstriyel olarak korkunç koşullar altında üretildiğini aklımıza bir kez olsun bile getirmeden oturup bir tavuk parçası yiyebiliyor oluşumuz, kapitalizmin ve onun zihinlerimizi nasıl sömürgeleştirdiğinin işaretlerinden biri.”

8-”Ne yapalım… Susmanın yalnız cinayet değil, aynı zamanda intihar demek olduğu bir çağda yaşadığımız için elimden geldiğince gürültü ediyorum burada.”

9-”Demokrasi insanların kişilikten yoksun, basit yaratıklar haline getirilmesi değil, insanın değerlerini gerçekleştirebilmesi için gerekli bir özgürlük ortamıdır.”

10-”Ama gene de yalnızsın; acınla, rahatsızlığın, hastalığın, cesaretin, gururun ve ölümünle yalnız.”

Aldığı Ödüller

1972 Angela Davis Doğu Almanya’ya (DDR) yaρtığı ilk ziyaretinde Magdeburg şehri onur üyeliğini almıştır.Bugüne kadar bu bu ödülü alan tek kadındır.

1972 John Lennon, Some Time in New York City albümündeki Angela adlı şarkıyı ona ithaf etmiştir.

1972 The Rolling Stones, Exile On Main Street albümündeki Sweet Black Angel adlı şarkıyı Davis’e ithaf etmiştir.

1972 Franz Josef Degenhardt Angela Davis şarkısını, Mutter Mathilde albümünde onun iςin yayınladı.

1979 Lenin Barış Ödülü’nü aldı.

2004 İnsan Hakları Ödülü’nü aldı, Gesellschaft zum Schutz von Bürgerrecht und Menschenwürde. Angela Davis’le ilgili, üzerinde resmi bulunan birçok tişört basıldı. (DS/HK)

Kaynakça:1,2,3,4

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here