Müziğin canlı halini, içerdiği samimiyetten ötürü daha çok sevdiğimden kayıtlarda müziğin samimiyetini yeterince bulamıyorum. Kayıtların nasıl yapıldığıyla ilgili çok bir bilgim olmadığından detaya girmeden sadece üstünde oynandığı için bana çok yapay geldiğini söyleyebilirim. Hüzünlü bir şarkı söylendiğinde sesin bir anlık kırılması, kısılması benim en çok hoşuma giden şeylerden biri mesela. Özellikle de şarkıların en can alıcı yerlerinden birindeysek ve bu oluyorsa o zaman o performans tadından yenmiyor doğrusu. Sanatçılar duygularını daha rahat aktarabildiklerinde icra edilen müzikten çok daha fazla keyif alıyorum. Enstrümanlarını çalarken, şarkıyı söylerken, dans ederken… Sahnede yaptıkları her şeyi geri dönüşü olmaksızın, saklamaksızın yapıyorlar. O bize çok uzak olan insanları en çıplak, en gerçekçi halleriyle gördüğümüzü düşünüyorum. Bu sebeple ben birçok şarkıyı, canlı kayıtlardan dinlemeyi tercih ediyorum.

Rihanna, hem ortaokul zamanlarımdan beri büyük zevkle dinlediğim bir sanatçı olmasından; hem de canlı performanslarında da en az kayıtlarında olduğu kadar iyi performans sergilediğinden bu yazı serisine (şimdilik bir seri olmasını planlıyorum) onunla başlamak istedim. Kendine has tavırları, mimikleriyle sahneyi çok güzel dolduruyor. Kendisini 2013 yılında İstanbul’a geldiğinde dinleme imkanı bulmuştum. O günü hiç unutamam, büyülenmiştim. O kadar özgürdü ki sahnede. Sanki binlerce insanın önünde sahne almıyor da tek başına şarkı söylüyor gibiydi. Bu hissiyatı verirken bir yandan da hayranlarıyla müthiş bir iletişim kurabiliyordu da. Aşağıya az bilindiğini düşündüğüm, dinlemekten ve izlemekten keyif aldığım bazı performanslarını bırakıyorum. Umarım dinlerken, izlerken siz de benim kadar keyif alırsınız. İyi seyirler ve keyifli dinlemeler!

 

1/ Love On The Brain

Rihanna’nın en içten bulduğum performanslarından biridir. Çok sevdiğim, gerçekten hissedebildiğim bir şarkı. Hatta şarkıyı kayıttayken o kadar sevmemiştim. Canlı performanslarını izledikten sonra tekrar tekrar dinler oldum. İçlerinde en çok sevdiğim canlı performans ise buydu 🙂

2/ Love The Way You Lie, Take A Bow, Cold Case Love

Üçünü de ayrı ayrı seviyorum bu şarkıların. Birbirleri ardına sıralanmış halleri de çok hoşuma gidiyor. Bu performans ise favorim!

3/ Run This Town 

Jay-Z ile yaptıkları bu harika performansın biraz göz ardı edildiğini düşünerek listeye özellikle bunu eklemek istedim.

4/ Livin On A Prayer

Rihanna’nın Bon Jovi ile efsane şarkıya yaptıkları o düet. R&B ve Pop türünde söyleyen bir sanatçıdan harika bir rock müzik performansı olduğunu düşünüyorum. Sahneye çok yakışmış, şarkıya farklı bir yorumda getirmiş doğrusu.

5/ Rockstar 101

Bu performans hakkında bir şey söylemek istemiyorum. Sadece izleyin ve “Rihanna’yı hak edecek ne yaptık?”diye bir daha sorgulayın benim gibi…

6/ Umbrella, Hate That I Love You

Ne-Yo ve Rihanna’nın uyumunu çok sevmiştim. Kayıttan da aynı elektriği almıştım, bu performansta da kesinlikle mükemmel bir uyumla söylemişler şarkıyı.

7/ We Found Love ft. Calvin Harris

Bunu kaç kere izlemişimdir bilmiyorum ama burada aşırı şekerdi ve gerçekten başarılı bir canlı performanstı.

8/ What Now

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here